Svátek má: Sandra

Zprávy

Velikost textu:

Rozvoj těžby v Arktidě komplikují protiruské sankce

Rozvoj těžby v Arktidě komplikují protiruské sankce

Západní sankce komplikují pro Rusko rozšiřování ropných a plynových polí v Arktidě. Rusko se neobejde bez mezinárodní pomoci.

Vladimir Putin na Mezinárodním arktickém fóru
17. dubna 2019 - 03:20

Aby nedošlo ke zpoždění realizace ambiciózních plánů rozvoje tohoto regionu, je nezbytná finanční a technologická spolupráce na mezinárodní úrovni.
 
Navzdory sankcím se Rusko snaží realizovat své plány na těžbu uhlovodíků v Arktidě, a to je výzva pro Spojené státy. Západní restriktivní opatření komplikují rozvoj nových ropných a plynových polí, která hrají klíčovou roli pro ruskou ekonomiku.
 
Zástupci Ruska obvykle zlehčují závažnost následků sankcí uvalených Spojenými státy, Evropskou unií a dalšími západními zeměmi, počínaje rokem 2014, v reakci na "připojení Krymu".

 
Ruský prezident Vladimir Putin navíc považuje restriktivní opatření za pobídku pro rozvoj vlastního průmyslu. Na Mezinárodním arktickém fóru, které se konalo 9. a 10. dubna v Petrohradu, však někteří vysoce postavení úředníci přiznali, že sankce představují problém pro rozvoj ruského ropného a plynárenského odvětví.
 
Sankce uložené v posledních letech omezily přístup Ruska na mezinárodní finanční trhy a zavedly zákaz dovozu zařízení a technologií do Ruska, včetně těch, které jsou určeny k vrtání a těžbě v chladných vodách Arktidy.

 
V reakci na západní sankce Rusko zahájilo politiku substituce dovozu, která se týkala všech sektorů hospodářství a jejímž cílem je nahradit zboží dovážené do země vlastními výrobky. V různých odvětvích se výsledky této politiky lišily.
 
V odvětví ropy a zemního plynu se podíl zařízení dovážených Ruskem na počátku roku 2015 snížil ze 60% na 52% na konci roku 2017 podle ruských orgánů. Zároveň mezi projekty, které jsou na dovozu technologií nejvíce závislé, patří projekty spojené s rizikovou těžbou uhlovodíků v hlubokých arktických vodách.

(rp,prvnizpravy.cz,elpais,foto:arch.)