Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Rozzuřená Čína vybuchla: Americký ministr zahraničí Pompeo je lhář!

Rozzuřená Čína vybuchla: Americký ministr zahraničí Pompeo je lhář!

Prohlášení ministra zahraničí USA Mika Pompea, že čínské firmy Huawei a ZTE jsou zapojeny do krádeží duševního vlastnictví a představují hrozbu pro infrastrukturu EU, jsou „jedovatou lží“.

Mike Pompeo, americký ministr zahraničí
3. prosince 2019 - 11:06

Reagovala tak rozčíleně mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunyingová.

Předtím americký ministr zahraničí Mike Pompeo v článku zveřejněném v Politico Europe uvedl, že vybavení 5G od čínských společností Huawei a ZTE by mohlo vést k masivnímu krádeži osobních údajů v EU a ohrožení životně důležité infrastruktury. Podle něj je Huawei podezřelý ze špionáže v České republice, Polsku a Nizozemsku, odcizení duševního vlastnictví ze strany konkurentů v Německu, Izraeli, Velké Británii a USA, stejně jako z úplatkářství a korupce v Alžírsku, Belgii a Sierře Leone. Pompeo vyzval EU, aby se spoléhala na evropské společnosti, jako jsou Ericsson a Nokia, a také na jihokorejskou společnost Samsung.

„To, co říká pan Pompeo, je jedovatá lež. Pan Pompeo tvrdí, že Huawei se zabývá krádeží duševního vlastnictví v Izraeli, Velké Británii a USA, ale mnohokrát jsme se ptali a americká strana se mnohokrát neodpovídala na tuto otázku, protože odpověď nemají. Do dnešního dne žádná země, žádná společnost, žádný jednotlivec nemůže poskytnout důkaz, že Huawei pro ně představuje bezpečnostní riziko,“ citovala Hua Chunyingovou z briefingu RIA Novosti.


Přičemž, zdůraznila, že Spojené státy v souladu s přijatými zákony samy vyžadují, aby internetové společnosti poskytovaly osobní údaje uživatelů, což je již dlouho veřejným tajemstvím.

Americká administrativa obviňuje Huawei ze spolupráce s armádou a zpravodajskými službami Číny a možného špehování zákazníků. USA rovněž přesvědčují řadu zemí, aby při přechodu na  standard 5G nevyužívaly infrastrukturu a vybavení Huawei. Čínská společnost tvrdí, že obvinění jsou neopodstatněná, politicky motivovaná a porušují zásady hospodářské soutěže na trhu.

Ve svém nátlaku na spojence Spojené státy hrozí, že v případě spolupráce s čínskými společnostmi v oblasti 5G přestanou předávat zpravodajské údaje. Takové varování zejména adresoval Itálii americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Přičemž, aby byla situace s „nedůkazy“ bizarnější, New York Times informovaly, že Spojené státy by mohly brzy umožnit řadě svých společností spolupracovat s Huawei.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)