Svátek má: Johana

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Naše podvodní drony mohou zničit základny i letadlové lodě

Rusko: Naše podvodní drony mohou zničit základny i letadlové lodě

Ruské námořnictvo plánuje nasadit až 32 strategických bezpilotních podvodních dronů do bojové služby. Drony kromě ničení vojenských cílů mohou způsobit i vlny cunami a likvidovat infrastrukturu.

Vypuštěný dron z ponorky
14. ledna 2019 - 03:20

"Předpokládá se, že drony Poseidon budou mít na palubě dvě ponorky, které budou součástí severní a tichomořské flotily, přičemž každá bude mít maximálně osm dronů, tzn. celkový počet Poseidonů v bojovém nasazení může dosáhnout 32 jednotek," píše se v článku.

Jedním z pravidelných nosičů UAV bude speciální ponorka Chabarovsk,  která byla postavena pro severní flotilu. Další speciální ponorky a "jaderné ponorkové křižníky projektu 949A po příslušné úpravě",  mohou být použity jako nosiče Poseidonu.

O bezpilotním podvodním vozidle postaveném v Rusku poprvé informoval ruský prezident Vladimír Putin ve svém sdělení Federálnímu shromáždění v březnu 2018. Prezident pak řekl, že tyto podvodní drony mohou být vybaveny jak konvenčními, tak i jadernými zbraněmi a že budou schopny zničit nepřátelskou infrastrukturu, skupiny letadlových lodí a tak dále. Bylo zjištěno, že tato zařízení budou mít téměř neomezený dosah.


Drony Poseidon spolu s nosiči - jadernými ponorkami - jsou součástí takzvaného oceánského víceúčelového systému. Již dříve zdroje vojensko-průmyslového komplexu uvedly, že Poseidon bude mít schopnost nést jadernou hlavici s kapacitou až dvou „megatun“, aby mohl Poseidon zničit nepřátelské námořní základny a maximální rychlost by měla být 200 km / h. Bylo také uvedeno, že podvodní zkoušky již probíhají.

(jv,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)