Svátek má: Bořek

Zprávy

Velikost textu:

Rusko posílá do USA další letadlo s pomocí proti koronaviru!

Rusko posílá do USA další letadlo s pomocí proti koronaviru!

Rusko poslalo USA další letadlo na pomoc v boji proti koronaviru, oznámil tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov.

Ruské letadlo Il-76 s pomocí Spojeným státům
1. dubna 2020 - 10:10

Upřesnil, že ruská strana dobrovolně nabídla pomoc na pozadí obtížné epidemiologické situace ve Spojených státech. Moskva je připravena poslat Washingtonu lékařské vybavení a osobní ochranné prostředky, informoval deník „Izvestija“.

O otázce odeslání ruské pomoci Spojeným státům diskutovali prezidenti obou zemí Vladimir Putin a Donald Trump během telefonního rozhovoru 30. března. Americký vůdce „přijal s vděčností tuto pomoc“, řekl Peskov.

„Je důležité si uvědomit, že při poskytování pomoci americkým kolegům prezident (Putin) vychází z předpokladu, že jakmile američtí výrobci zdravotnického vybavení a materiálů nabudou na síle, budou se v případě potřeby také schopni odpovědět," citovala Peskova agentura TASS.


Technická koordinace zaslání letounu se prováděla po celý včerejší den, ale v procesu „se zdálo, že americká strana moc nepřispěla k rychlému vyřešení technických otázek v souladu s dohodami obou prezidentů“.

„Nyní, když současná situace postihuje každého bez výjimky a má globální povahu, neexistuje jiná alternativa k jednání společně v duchu partnerství a vzájemné pomoci," uzavřel Peskov.

Moskva předtím poslala do Washingtonu jedno letadlo s pomocí. Trump řekl, že dopravní letadlo bylo „velmi, velmi velké“ a gesto označil za „velmi milé“.

Ve Spojených státech se situace s epidemií koronaviru prudce zhoršuje. Do 31. března bylo potvrzeno více než 175 tisíc případů infekce koronavirem, zemřelo 3415 pacientů. Spojené státy tak předstihly Čínu v počtu obětí z COVID-19. Zároveň Trump stále nepovažuje za nutné zavést celostátní karanténu. Nicméně preventivní opatření byla prodloužena do 30. dubna.

(kou, prvnizpravy.cz, iz.ru, foto: arch.)