Svátek má: Jan

Zprávy

Velikost textu:

Savčenková lituje, že Porošenkovi nezlámali kosti!

Savčenková lituje, že Porošenkovi nezlámali kosti!

Poslankyně Naděžda Savčenková komentovala střetů demonstrantů s policií u budovy ukrajinského parlamentu a vyjádřila politování nad tím, že žádný z činitelů, včetně prezidenta Petro Porošenka, nebyl zraněn.

Ilustrační foto
28. února 2018 - 11:04

Politička to řekla v programu „Subjektivní výsledky dne" na kanálu NewsOne.

Poslankyně označila za nesmyslné střety v blízkosti budovy Rady, pokud nevedou k tomu, že „voleným lidem, vládě a prezidenta neplámají kosti". Politik také zapochybovala o nebezpečnosti protestujících, přestože přinesli pneumatiky ke stěnám parlamentu.

„Dokud se pneumatiky nezapálí, neřekla bych, že je to taková velká hrozba, ale možná si policie myslela něco jiného. Je mi líto, že došlo k potyčce mezi lidmi a policií, která je v zásadě s lidmi," řekla Savčenková.

Porošenko má jenom dvě možnosti: Emigrovat nebo spustit válku


Protesty přívrženců Saakašviliho

Ránu 27. února vypukly před parlamentem střety mezi bezpečnostními silami a demonstranty ze stanového tábora, organizovaného „Hnutím nových sil“ - příznivců bývalého gruzínského prezidenta a bývalého gubernátora Oděsy Michaila Saakašviliho.

Během bitky bylo zraněno nejméně 14 policistů a bylo zadrženo devět demonstrantů. Podle poradce šéfa ukrajinského ministra vnitra Zoriana Škirjaka demonstranti používali výbušné balíčky, Molotovovy koktejly, tyče a kovové předměty.


Saakašvili, který byl v loňském roce zbaven ukrajinského občanství, byl v polovině února deportován do Polska. Později politik přijel do Nizozemska. Tam dostal průkaz totožnosti, který mu umožňuje právo žít a pracovat v Evropské unii.

Opozičník označil akce Kyjeva za nelegální. Řekl, že nalezne způsob, jak se vrátit na Ukrajinu.

(kou, prvnizpravy.cz, newsone.ua, foto: arch.)