Svátek má: Leona

Zprávy

Velikost textu:

Savčenková: Vím proč ukrajinské sklady střeliva vyletěly do vzduchu

Savčenková: Vím proč ukrajinské sklady střeliva vyletěly do vzduchu

Poslankyně ukrajinské Nejvyšší rady Naděžda Savčenková uvedla, že ví, proč na Ukrajině vyletěly do vzduchu sklady střeliva.

Naděžda Savčenková, poslankyně ukrajinské Nejvyšší rady
21. března 2018 - 06:20

Podle Naděždy Savčenkové došlo k výbuchům vojenských skladů proto, aby se skryl nedostatek munice.

„Vím, že tam létala bezpilotní letadla - drony a k výbuchu skladiště došlo proto, protože se blížil termín pro podání zprávy o nedostatku munice ve skladech a výbuchy měly zakrýt realitu,“ řekla Savčenková.

Podle ní byli státní zástupci, kteří  "zjistili pravdu", odvoláni z vedení vyšetřování těchto případů.

V minulém roce došlo k řadě požárů a výbuchů ukrajinských vojenských skladů s municí, největší případy byla zaznamenány u města Balaklija v Charkovské oblasti (23.března 2017) a ve vojenském skladu u města Vinnycja v centrální části Ukrajiny (27.září 2017).

V noci z 23. března loňského roku ve městě Balaklija vypukl požár ve skladu munice. Kvůli výbuchu munice  byla jedna osoba zabita, dalších pět lidí bylo zraněno. Podle výsledků šetření byla z dronů vypouštěná směs paliva na území muničních skladů.

Po explozích  a požárech ve skladu u města Balaklija  zbylo jen o něco více než 30% munice, uvedl tehdy ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak.

Regionální rada v Charkově uvedla, že výše škody z výbuchů a požárů v Balakliji  může přesáhnout 11 milionů dolarů.

Obrovský požár a exploze munice na Ukrajině. Prý je to diverze!

Oheň ve skladu střeliva v kontrolovaném Kyjevem Svatově v regionu Luhansk s následnou detonací  vypuknul 29. října 2015. V důsledku výbuchu zahynuli čtyři lidé a 16 bylo zraněno. Podle vojenské prokuratury byla příčinou velkého požáru nedbalost úředníků.

Ve skladech v Kalinovce 26. září vybuchla munice a vypukl oheň. Z Kalinovky a okolních vesnic bylo evakuováno více než 30 tisíc lidí, zranění byli dva. Média uvedla, že skladiště obsahuje rakety pro systémy s vícenásobným odpalováním Smerch, Hurricane a Grad. Další den byl požár lokalizován, většina střeliva byla zachráněna. Trestní řízení bylo vedeno v souladu s článkem „sabotáž“.(rp,prvnizpravy.cz,ria,foto:arch.)