Svátek má: Rostislav

Zprávy

Velikost textu:

Savčenkovou obvinili, že uprchla do Ruska!

Savčenkovou obvinili, že uprchla do Ruska!

Poslankyně Nejvyšší rady Naděžda Savčenková mohla utéct do Ruska, prohlásil místopředseda frakce Lidové fronty Andrej Teteruk ukrajinskému vydání LB.ua.

Naděžda Savčenková, poslankyně Nejvyšší rady
13. března 2018 - 10:15

„Jako občan, ne jako člen strany, potvrzuji, že Naděžda Savčenko není ve Štrasburku, ale na území země agresora. Vladimir Arjev, místopředseda PACE potvrdil, že není členem ukrajinské delegace,“ řekl Teretuk. „Pouze jako agentka, která se už provalila, se může nalézat na teritoriu agresora.“

Vyšlo najevo, že ukrajinská tajná služba SBU předvolala Savčenkovou k výslechu v kauze hlavy Centra osvobození zajatců „Důstojnický sbor“ Vladimira Rubana, podezřelého z plánování teroristických útoků. Ve stejný den opustila poslankyně území Ukrajiny.

Podle tiskové mluvčí političky Tatjany Protorčenkové, je Savčenková na pracovní návštěvě v PACE, kde je naplánováno na setkání s členy Evropského parlamentu, a že nedostala žádné předvolání. Navíc sama Savčenková na svém Facebooku ukázala svoji fotografii ze Štrasburku, že není v Rusku.

Savčenková lituje, že Porošenkovi nezlámali kosti!
Savčenková: „Euromajdan“ byl státním převratem!

Generální prokuratura Ukrajiny Jurij Lucenko, k tomu uvedl, že Savčenková jela na mezinárodní konferenci, ale není členem ukrajinské delegace, ačkoli má právo tak učinit.

„Chtěl bych se obrátit na Savšenkovou: jestli je to opravdu tak odvážná a čestná, jak o tom nekonečně mluví do éteru, zítra by mělá být v Bezpečnostní službě Ukrajiny,“ řekl generální prokurátor. Přičemž podle ukrajinských médií Savčenkové údajně hrozí obvinění z pokusu o vojenský převrat na Ukrajině.

Ovšem předpoklad, že by Savčenková uprchla zrovna do Ruska, trochu plave na vodě a může jít o snahu zdiskreditovat nepohodlnou opoziční poslankyni. V březnu 2016 byla totiž Savčenková odsouzena v Rusku na 22 let žaláře kvůli obvinění z účasti na vraždách ruských novinářů. O dva měsíce později byla omilostněna a vrátila se do vlasti, kde se stala poslankyní Nejvyšší rady.

Na druhé straně hovoříme o Ukrajině, kde je patrně možné vše.


Savčenková opakovaně upoutávala pozornost podivnými a nejednoznačnými výroky a činy. V loňském roce, když hovořila o situaci na Ukrajině ve vvysílání NewsOne, během 20 sekund pronesla 11krát necenzurované nadávky. Poté uvedla, že už kvůli politikům nepůjde „jako beran na jatka" a vyzvala Ukrajince, aby nedůvěřovali vládě. Nedávno vyjádřila politování nad tím, že během střetu demonstrantů s policií u budovy ukrajinského parlamentu nezlámali prezidentovi Petro Porošenkovi všechny kosti.

(kou, prvnizpravy.cz, lb.ua, foto: arch.)