Svátek má: Lukáš

Zprávy

Velikost textu:

Skandální: Šéf MZV Nizozemí se přiznal, že lhal o setkání s Putinem!

Skandální: Šéf MZV Nizozemí se přiznal, že lhal o setkání s Putinem!

AKTUALIZOVÁNO Ministr zahraničních věcí Nizozemska Halbe Zijlstra přiznal, že lhal o setkání s Putinem, kde údajně řekl, že „Velké Rusko“ je Rusko, Bělorusko, Ukrajina, pobaltské země a dokonce i Kazachstán.

Halbe Zijlstra lhal a podal proto rezignaci
13. února 2018 - 04:20

Trapas je o to větší, že sám Zijlstra chystá tento týden rozhovory v Rusku, poznamenaly DutchNew. Nicméně pod tlakem oznámil svoji rezignaci.

Nizozemský ministr zahraničí Halbe Zijlstra se přiznal: lhal o tom, že se zúčastnil setkání, kdy Vladimír Putin údajně odhalil své plány na „Velké Rusko“, napsaly DutchNews.

Takže tvrdil, že slyšel, že ruský prezident mluvil o svých ambicích během setkání s obchodními kruhy v roce 2006 na jeho „dače". Putin údajně mluvil o Velkém Rusku, které zahrnuje Rusko, Bělorusko, Ukrajinu a pobaltské státy, „a bylo by hezké zahrnout Kazachstán". V té době pracoval Zijlstra pro společnost Shell.

Nyní však přiznal že on sám nebyl přítomen na schůzce, ale jen si „vypůjčil" tento příběh, který byl vyprávěn někým, jehož anonymitu chtěl zachovat. „Rozhodl jsem se, že je to důležitý geopolitický příběh s vážnými následky," řekl ministr.

Huffington Post: Pokud je Putin monstrum, tak co jsme potom my?

Pochybnosti o spolehlivosti tohoto příběhu se objevily, když bývalý šéf Shell uvedl, že na tomto setkání Zijlstra nebyl přítomen. Diplomat to uznal, ale trvá na tom, že Putinova slova jsou pravdivá.

Holandský premiér Mark Rutte uvedl, že rozhodnutí jeho podřízeného bylo „nerozumné“, ale nepožádal o jeho rezignaci (oba jsou ze stejné partajní stáje – pravicové liberální straně). Podle Uijstra to nelze připisovat falešným zprávám (fake news), protože chtěl chránit své zdroje informací a nikdo prý nezpochybňuje podstatu příběhu (ale nikdo to nepotvrdil – pozn. red). Opozice žádala, aby ministr vysvětlil vše v parlamentu. Ten následně oznámil, že "udělal svoji největší chybu v politické kariéře" a oznámil rozhodnutí podat rezignaci

Všechno se to děje v poměrně nepříjemném okamžiku, poukázaly DutchNews. Ve čtvrtek Zijlstra letí do Moskvy na první oficiální setkání s Lavrovem. Kromě toho, jak konstatuje autor článku, svého času jeho PR odborníci použili tento příběh, aby ukázali, že má zkušenosti s řízením mezinárodních vztahů.

Tím ale příběh nekončí.

Nizozemský ministr zahraničí Halbe Zailstra totiž nejen lhal o setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, ale také dezintepretoval slova "Velké Rusko". Oznámily to noviny de Volkskrant, s odkazem na bývalého generálního ředitele Shell, Jeroen van der Veera.

V e-mailovém dopise der Veer uvedl, že se setkal a mluvil se Zijlstrojem i o Putinovi, a že ruský prezident použil „v historickém kontextu“ slova „Velké Rusko“. Nicméně zdůraznil, že neřekl nic, co by umožnilo ministrovi interpretovat tato slova „v agresivním smyslu", jak to dělal Zijlstra v roce 2016. Tehdy ministr ještě jako poslanec Lidové strany pro svobodu a demokracii dal do souvislosti prohlášení o „Velkém Ruska“ s úmyslem země znovu získat kontrolu nad Běloruskem, Ukrajinou a pobaltskými státy.


Budeme si patrně muset osvojit západní jazyk při definici „dezinformací“ a „fake news“ z úst výkvětu demokratických západních politiků jako roztomilou „nerozumnost“.

(kou, prvnizpravy.cz, dutchnews.nl, foto: arch.)