Svátek má: Jarmil

Zprávy

Velikost textu:

Spiegel: Macron proti „Nord Stream 2“ jako msta Merkelové!

Spiegel: Macron proti „Nord Stream 2“ jako msta Merkelové!

Ve vztahu Macrona s Merkelové to ošklivě zaskřípalo. Francie se nečekaně vyslovila proti „Nord Stream“ a bude hlasovat za změny směrnice EU o plynu, které mohou projektu zkomplikovat život, napsal Der Spiegel.

Emmanuel Macron a Angela Merkelová
9. února 2019 - 04:20

Podle publikace lze takový krok Emmanuela Macrona vysvětlit nátlakem Spojených státům, a rovněž  „pomstou" francouzského prezidenta za to, že Angela Merkelová nepřijala jeho návrhy na reformy v eurozóně.

Minulý čtvrtek bylo oznámeno, že Francie bude proti návrhu projektu „Nord Stream - 2“ během hlasování o změnách směrnice o plynárenství EU, uvedl Der Spiegel. Časopis napsal, že většina nezbytná pro přijetí pozměňovacích návrhů je již prakticky zajištěna: pozměňovací návrhy budou následně předány k hlasování Evropskému parlamentu. Pravděpodobnost jejich zablokování je nízká, jelikož v evropském zákonodárství existuje mnoho oponentů plynovodu.
 
Podle Der Spiegel hypotetické přijetí pozměňovacích návrhů nepovede k úplnému zastavení paralelní linie „Nord Stream 2“, nicméně bude tento projekt méně výhodný, protože Evropská komise bude moci  plynovod přísněji kontrolovat. Dodatky přimějí Gazprom k tomu, aby se vzdal svého monopolu na vývoz plynu, stejně jako prodat „Nord Stream - 2“ jiné společnosti, aby mohl nadále dodávat plyn do Evropy.
 
Bez ohledu na to, jak bude osud plynovodu pokračovat, bude přijetí změn malou katastrofou pro německou diplomacii, napsal Der Spiegel. Německo je již dlouho pod tlakem Bruselu za podporu Nord Streamu: Podle kritiků plynovod zvýší energetickou závislost Evropy na Rusku právě v době, kdy chce EU demonstrovat svou jasnou opozici vůči Vladimírovi Putinovi. Ukrajina navíc riskuje ztrátu příjmů z tranzitu ruského plynu ve výši až 3 miliardy dolarů ročně.
 
Současně Der Spiegel konstatuje, že navzdory skutečnosti, že nový plynovod zvýší podíl ruského plynu na celkovém německém dovozu plynu o 50%, nebude toto číslo historickým maximem. V osmdesátých letech kupovalo Německo ze SSSR stejný objem paliva.

 
Vystoupení Paříže proti Nord Stream bylo pro Německo překvapením: před několika týdny Merkelová a Macron slavnostně podepsali novou smlouvu o přátelství v Cáchách, podle které se obě země zavázaly k vyjednávání mezi sebou před tím, než přijmou důležitá evropská rozhodnutí.
 
Zatímco lze jen odhadnout důvody takového jednání Macrona, je však nepravděpodobné, že by jeho pozice byla vyvolána starostí o země východní Evropy, uvedla publikace. Mnohem věrohodnější verzí je tlak ze strany Spojených států. Donald Trump opakovaně vyhrožoval sankcemi společnostem účastnících se projektu a minulý čtvrtek velvyslanci USA v Německu, Dánsku a EU zveřejnili společný článek o Deutsche Welle, který těžce kritizoval „Nord Stream 2“.

Kromě toho má Macron několik důvodů neprojevovat Merkelové vděčnost: německá kancléřka neodsouhlasila většinu jím navrhovaných reforem v eurozóně. Proto podle publikace, demarše Paříže ve vztahu k "Nord Streamu" tedy může být jakousi „pomstou" Macrona. Kromě toho může francouzský prezident počítat s podporou uvnitř Německa. Například Norbert Röttgen, předseda Výboru pro zahraniční věci Bundestagu, napsal na Twitteru, že „Francie správně dává hodnotu evropské jednoty výše, než solidaritu s Německem".

Merkelová následně na schůzce s lídry Visegradské čtyřky v Bratislavě uvedla, že realizace „Nord Stream – 2“ nijak nezvýší závislost Německa na Rusku, kvůli probíhající diverzifikaci zdrojů plynu včetně LNG. Navíc zdůraznila, že pokaždé připomíná Putinovi, že stojí za pokračování tranzitu plynu přes Ukrajinu.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)