Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Švédsko chce ubránit ostrov Gotland proti Rusku

Švédsko chce ubránit ostrov Gotland proti Rusku

Muži z 21.praporu ženijního pluku Göta, se sídlem v Eksjö v jižním Švédsku, jsou od listopadu loňského roku dislokováni na ostrově Gotland v Baltském moři.

Ilustrační foto
17.únor 2017 - 01:12

Během několika měsíců zde očekávají příchod stálé bojové skupiny.

Původně podle plánu mělo vojsko ostrov obsadit  začátkem roku 2018, ale nasazení vojsk bylo posunuto už na léto 2017.

Do té doby se tam střídají jednotky a cvičí. Udržují tak vojenskou přítomnost na území velkém asi jak třetina Korsiky.

Poslední kasárna byla uzavřena v roce 2005. Rozhodnutí o remilitarizaci Gotlandu byla přijata na jaře 2015, na základě dohody koaliční vlády, ketrá je složena ze zelených a sociálních demokratů. Dohoda určuje navýšení vojenských výdajů o 10,2 miliardy korun (1,1 miliardy eur) po dobu pěti let, roční rozpočet ministerstva obrany nyní činí 4,7 miliard euro ročně, nebo 1 % švédského HDP.

Ministr obrany Peter Hultqvist odůvodňuje tuto mobilizaci zhoršující se situací v Baltském moři od roku 2014 a anexí Krymu Ruskm: "Jsme svědky nárůstu vojenské síly v regionu a intenzifikaci cvičení a zpravodajské činnosti. "


Svenska Dagbladet: Švédsko se připravuje na válku!

Podle analytika Swedish Defence Research Agency Mike Winnerstiga, rozhodnutí Stockholmu ukázalo, že země posiluje svoji obranyschopnost.
 
„Toto rozhodnutí národní charakter, ale po připojení Krymu a ruské invazi do Ukrajiny je také příspěvkem Švédska do mezinárodních obranných možností v Baltském moři,“ uvedl Winnerstig. „Jestli se zformuje skupina takových systémů na Gotlandu, je možné kontrolovat poměrně velkou plochu střední části Baltského moře."
 
Přičemž analytik doplnil, že podle jeho názoru, Švédsko mezi „primárními cíli" Ruska není.
 
„Nemyslím si, že je Švédsko hlavním cílem pro Rusko. Přesto bychom se měli zapojit do jakéhokoliv konfliktu v oblasti Baltského moře týkajícího se zemí EU,“ řekl Winnerstig.
 
(rp,prvnizpravy.cz,lemonde,foto:arch.,mapa:google.)