Svátek má: Jarmil

Zprávy

Velikost textu:

Telepolis: Ruské hlídky v Manbidži komplikují tureckou invazi do Sýrie

Telepolis: Ruské hlídky v Manbidži komplikují tureckou invazi do Sýrie

Jednání mezi oficiálním Damaškem a představiteli kurdské milice a ruskými vojenskými hlídkami v Manbidži komplikují zahájení vojenské operace Ankary proti Kurdům, napsal Telepolis.

Ilustrační foto
15. ledna 2019 - 10:15

Jak poznamenalo německé vydání, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nemůže jednoduše vzít a poslat turecké jednotky na sever ze Sýrie, aniž by se předtím nedohodl na podobném kroku s Moskvou.

Po „neúspěšné návštěvě" amerického bezpečnostního poradce Johna Boltona v Ankaře, turecké vedení jasně uvedlo, že Turecko může zahájit vojenskou operaci v severní Sýrii kdykoli a bez koordinace s Washingtonem, uvedl Telepolis.

Nicméně jednání mezi oficiálním Damaškem a představiteli Kurdů a ruskými vojenskými hlídkami v Manbidži na severu Sýrie komplikují „intervenci" Ankary, poukázalo německé vydání.

V důsledku toho nemůže turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jednoduše přijmout a poslat turecké jednotky do Manbidže, aniž by předtím takový krok nedohodl s Ruskou federací, zdůraznil novinář Telepolis.


„Zájmy vlády v Damašku hrají důležitou roli v dohodách mezi Ruskem a Tureckem," poznamenal autor. „Právě nyní probíhají jednání se zástupci kurdské federace."

Jakou pozici zaujala během rozhovorů vláda prezidenta Bašára Asada a v jaké fázi vůbec jsou, není v současné době známo.

„Je však zřejmé, že tato jednání komplikují tureckou vojenskou operaci v oblastech pod kontrolou Kurdů," uvedl novinář Telepolis.

Mezitím Ankara i nadále odkládá „intervenci" naplánovanou před několika týdny, zdánlivě proto, aby nekomplikovala stažení amerických vojsk ze Sýrie, dodal autor článku.

(kou, prvnizpravy.cz, heise.de, foto: arch.)