Svátek má: Sandra

Zprávy

Velikost textu:

Telepolis: Údajná „ruská hrozba" pomáhá USA se v Evropě upevnit!

Telepolis: Údajná „ruská hrozba" pomáhá USA se v Evropě upevnit!

Letos v létě nasadí USA „na žádost Severoatlantické aliance“ v Rumunsku systém protiraketové obrany THAAD, uvedl Telepolis.

Americký protiraketový systém THAAD
18. dubna 2019 - 11:05

Úkol před americkým komplexem je velmi jasný: chránit Evropu před údajně rostoucími hrozbami „mimo eurotransatlantickou oblast“, napsalo německé vydání. Nicméně list nepochybuje, že se jedná o neodůvodněnou záminku, která je zaměřena proti Rusku.

Jak poznamenalo Evropské velitelství ozbrojených sil USA (EUCOM), systém THAAD bude nasazen v rumunském městě Deveselu, zatímco budou prováděny technická práce a modernizován komplex Aegis Ashore na pevnině.

Úkolem amerického systému protiraketové obrany je: chránit Evropu před údajně rostoucími hrozbami „mimo eurotransatlantickou oblast“, objasnil autor článku Florian Rötzer.

Evropské velitelství ozbrojených sil USA také ujistilo, že plánovaná modernizace neposkytne „žádný útočný potenciál“ pro pozemní systém protiraketové obrany Aegis Ashore.


Novinář Telepolis ale zdůraznil, že „je dobře známo“, že díky své „otevřené architektuře“ odpalovají raketové systémy Aegis Ashore odpalují různé typy raket, včetně raket vybavených jadernou hlavicí Tomahawk.

Po zprávách o nasazení THAAD v Rumunsku se podle Rötzera ukázalo, že tento systém protiraketové obrany nebude nasazen proti Íránu nebo Severní Koreji, ale především proti Ruské federaci.

„Spojené státy a NATO to vždy popíraly a obviňovaly Rusko z šíření falešných zpráv. EUCOM to konečně uznalo a hovoří o hrozbách mimo „eurotransatlantickou oblast“. Existuje nějaký důvod domnívat se, že by Ruská federace mohla napadnout země Severoatlantické aliance v Evropě? NATO to neustále vnucuje, když hovoří o „ruské hrozbě“. O tom však stále ještě neexistuje žádný důkaz,“ poukázal novinář německého vydání.

(kou, prvnizpravy.cz, heise.de, foto: arch.)