Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

Televize stahuje vzpomínku na japonskou agresi

Televize stahuje vzpomínku na japonskou agresi

Koronavirové breberky, které v Číně zabily již přes tisíc lidí, jsou dnes již přetřásány denně v mnoha souvislostech a variantách hrůzy. Ale také jsou zdrojem pozoruhodných náhlých mezilidských vstřícností.

Ilustrační foto
12. února 2020 - 09:01

Televizní stanice Shanxi stáhla z obrazovek čínský televizní seriál o odporu Číňanů proti japonské agresi (1931-1945). Na sociální síti TV stanice uvedla, že ke stažení seriálu došlo kvůli přátelské pomoci Japonska v boji proti nové pneumonii způsobené koronavirem.

Je to dobrý signál, že přes všechny mocenské alias politické prasečiny, existují hranice lidského citu ke spolupráci, uvádí v komentáři pro Prvnizpravy.cz  publicista František Roček.

Uprostřed epidemie poskytla japonská vláda, místní vlády, různé občanské a zájmové  skupiny a firmy v Japonsku více než milion masek, ochranných oděvů a dalších zdravotnických potřeb pro Wu-chan a další čínská města.

Samozřejmě, že tvorba a vysílání čínských filmů a televizních seriálů bylo vždy považováno za úzce spojené s mezinárodními a domácími politickými tendencemi.

Japonská vstřícnost a štědrost v boji proti epidemii v Číně vyvolává oprávněné sympatie. Řada Číňanů dokonce uvažuje, že Japonsko může být jejich první cíl pro cestování, až epidemie skončí.


Na sociální síti jsou slova díků Japonsku za pomoc a přání, ať přetrvá střízlivý klid, ačkoliv historie japonské invaze do Číny a škody, které způsobili Japonci čínskému lidu, nelze nikdy vymazat.

Aby přítomnost nebyla tak příjemně barvotisková, japonská média též kritizují protičínský rasismus, odmítání obsluhování či ubytování Číňanů. Nemusíme za tímto jednáním až do Japonska. Stačí naše Karlovy Vary, kde v pátek se mohli na webu jedné hospody lidičkové dočíst: „Restaurace U Zlaté kachny nebude obsluhovat čínské občany z pevninské části,“ stálo v pátek v příspěvku na oficiálních webových stránkách podniku. Zpráva vzbudila okamžitě negativní reakci u čtenářů v bažině facebooku. Proto raději hospoda alias restaurace protičínský nápad v sobotu ze svých stránek stáhla.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)