Svátek má: Alexandr

Zprávy

Velikost textu:

Trump k demokratům: Vaše návrhy způsobí velký hněv! Nechci násilí!

Trump k demokratům: Vaše návrhy způsobí velký hněv! Nechci násilí!

Donald Trump komentoval plány demokratů odvolat ho z funkce a zbavit ho práva znovu kandidovat v prezidentských volbách v roce 2024. „Způsobí to velký hněv. Nechci násilí, “řekl americký prezident.

Donald Trump, americký prezident
13. ledna 2021 - 10:16

Trump se odvolal na plány obžaloby v úterý před letem do Texasu. Ve svém prohlášení pro novináře shromážděné před Bílým domem označil plány na jeho odvolání z funkce za „pokračování největšího honu na čarodějnice v historii“.

„Je to směšné, je to naprosto směšné. To vyvolá obrovský hněv. Dělat to je strašná věc. Domnívám se, že pokračování tohoto směru Nancy Pelosiové a Chuck Schumera bude pro naši zemi představovat velkou hrozbu a způsobí velký hněv. Nechci násilí, “ řekl Trump. Americký prezident neodpověděl na otázky novinářů, zda sám odstoupí.

Viceprezident USA Mike Pence a ministr zahraničí Mike Pompeo oznámili v dopise Nancy Pelosiové, že odmítají uplatnit 25.dodatek ústavy a prohlásit prezidenta Donalda Trumpa za neschopného výkonu funkce

Jak již bylo uvedeno, předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v pátek pohrozila, že pokud Donald Trump okamžitě neodstoupí, zahájí řízení o jeho odvolání. Pelosiová věří, že prezident Spojených států vyvolal „ozbrojené povstání proti Americe“ tím, že podněcoval své příznivce, aby 6. ledna letošního roku zaútočili na Kapitol .

Podle tiskové agentury Reuters bude Sněmovna reprezentantů dnes hlasovat o zahájení druhého impeachmentu Donalda Trumpa. Demokraté plánují obvinit Trumpa z podněcování „nezákonného jednání“. K zahájení řízení stačí prostá většina hlasů. Senát se poté bude touto záležitostí zabývat a zahájí proces s prezidentem.


Republikánský vůdce v Senátu Mitch McConnell uvedl, že proces může začít až 19. ledna, což je poslední den Trumpova prezidentství, protože do té doby Senát nepracuje. Dřívější svolání schůze podle něj vyžaduje souhlas každého ze 100 senátorů. Jak však píše Reuters, vůdce demokratických senátorů Chuck Schumer zkoumá možnost využití nouzových pravomocí k předčasnému svolání Senátu. Takový krok by vyžadoval pouze McConnellův souhlas.

Ústava USA vyžaduje dvě třetiny hlasů Senátu k usvědčení a odvolání prezidenta z funkce. Existují však dva historické precedenty, které naznačují, že prostá většina v Senátu by stačila k tomu, aby se prezidentovi zakázalo znovu kandidovat ve volbách.

To znamená, že demokraté, kteří na konci ledna převezmou kontrolu nad Senátem, mají reálnou šanci zabránit Trumpovi v kandidatuře na prezidenta v roce 2024.

(rp,prvnizpravy.cz,kresy,media,foto:arch.)