Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Trumpova administrativa odblokovala vojenskou pomoc pro Libanon

Trumpova administrativa odblokovala vojenskou pomoc pro Libanon

Vláda Donalda Trumpa uvolnila, bez jediného vysvětlení, vojenskou pomoc, zmrazenou od minulého léta, ve výši 105 milionů dolarů. 

Ilustrační foto
3. prosince 2019 - 08:20

Tuto pomoc, i když ji již schválil Kongres a jejíž poskytnutí bylo předmětem konsensu mezi diplomaty a americkou armádou, Bílý dům tiše pozastavil, k čemuž nikdy neposkytl vysvětlení. Ministerstvo zahraničí konečně v listopadu toto zmrazení evokovalo, aniž by řeklo více.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo se na to minulý týden zeptal, zatímco jeho zástupce na Blízkém východě David Schenker ujistil, že přezkoumání poskytnutí pomoci stále pokračuje. Washington však ujistil, že dodávky vybavení, zbraní nebo střeliva přislíbené libanonské armádě nebyly tímto rozhodnutím zpožděny. Povolení bylo provedeno stejně tiše. Na dotaz, se  ministerstvo zahraničí nevyjádřilo.

Americká administrativa tradičně podporovala libanonskou armádu, považovanou za nejstabilnější instituci v zemi, zejména se snažila izolovat šíitské hnutí Hizballáh, spojené s Teheránem a považované Washingtonem za teroristickou organizaci, ale která je ve vládě v Bejrútu.


O zastavení pomoci bylo rozhodnuto před současnou politickou krizí, která pod tlakem protikorupčních demonstrací vedla k rezignaci libanonského premiéra Saada Haririho, spojence Západu. Dva demokratičtí kongresmani v nedávném dopise Bílému domu uvedli, že toto „nevysvětlené zmrazení“ zahrnovalo 105 milionů dolarů na pomoc Libanonu včetně vojenských vozidel, zbraní a střeliva.

„Efektivnější libanonská armáda je jasně v zájmu Spojených států a Libanonu,“ napsal Eliot Engel, předseda Výboru pro zahraniční věci ve Sněmovně reprezentantů, a Ted Deutch, šéf této strany. Zdůraznili „bezprostřední hrozby“, kterým čelí Bejrút, „oživení“ džihádistických skupin Islámského státu a al-Kájdy a „stále silnější“ Hizballáh.

(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)