Svátek má: Marek

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinská vláda chce v Austrálii postavit kosmodrom

Ukrajinská vláda chce v Austrálii  postavit kosmodrom

Rakety by mohly být vypouštěny na oběžnou dráhu z Derby v západní Austrálii už do pěti let, pokud se stát Západní Austrálie (WA) a federální vláda postaví za ambiciózní návrh ukrajinské vlády.

Ilustrační foto
13. března 2018 - 07:20

Státní kosmická agentura Ukrajiny (SSAU) chce vybudovat kosmodrom vedle letecké základny Curtin v Kimberley.

Nabídka, která byla nejprve navržena státu a federální vládě v roce 2016, se snažila získat podporu v odvětví, kde dosud chybí plán australské kosmické agentury.

Ale ukrajinský velvyslanec v Austrálii Mykola Kulinich řekl The West Australian, že Ukrajina má technickou odbornost, dodavatelský řetězec a dlouhou historii v globálním vesmírném závodu.

"Tento návrh je velmi realistický," řekl. "Ukrajina by mohla začít zítra ráno, kdybychom měli místo. Nabízíme naše lidi a naše odborné znalosti, pokud dá Austrálie pozemek k dispozici."

Agentura SSAU říká, že potřebuje pozemky o velikosti 5.000 – 7.000 km čtverečních ke komerčnímu pronájmu, nejlépe poblíž letecké základny Curtin poblíž Derby na výstavbu kosmodromu.

Agentura dále vyžaduje státní a federální podporu, aby mohla prozkoumat dostupnost a držbu půdy, environmentální schválení, vyřešení místních problémů a další základní stavební prvky pro projekt.

Předkladatelé projektu tvrdí, že počáteční studie by mohla být dokončena v poměrně krátkém časovém horizontu a za méně než 500.000 dolarů. Studie proveditelnosti, která by určila, kolik by stál kosmodrom, by mohla být provedena během dvou let, řekl ukrajinský velvyslanec.


Výstavba odpalovacích zařízení, hangáru a podpůrných zařízení by mohla být financována prostřednictvím soukromých investic, podobně i sousedy a spojenci Austrálie.

"Ukrajina by mohla začít zítra ráno stavět, kdybychom měli místo," zdůraznil velvyslanec.

Návrh SSAU říká, že zařízení by se mohlo stát hlavním kosmodromem v Asii, bude zajišťovat komerční starty pro regionální partnery Austrálie, jako je Japonsko, Singapur, Jižní Korea a Indonésie.

Senátorka státu Západní Austrálie (WA) Linda Reynoldsová pracuje v zákulisí, chce spojit vědce WA a vesmírný průmysl a doufá, že položí základy pro růst průmyslu.

Snaží se přesvědčit své kolegy, aby WA byla sídlem australské kosmické agentury. Senátorka  říká, že ukrajinský návrh, je realizovatelný a  je vzrušující příležitostí.

Juščenko: Válka slouží Kyjevu jako výmluva vlastní neschopnosti!

Mykola Kulinich uvedl, že očekává, že delegace SSAU navštíví Austrálii, aby tuto myšlenku podpořila. Ukrajina má dlouhou historii v kosmickém provozu. Byla nedílnou součástí vesmírného programu bývalého Sovětského svazu z konce třicátých let a byla místem výzkumu a technického know-how v SSSR.

(rp,prvnizpravy.cz,thewestaustralien,foto:arch.)