Svátek má: Igor

Zprávy

Velikost textu:

V Británii se udál nový „chemický incident“: jak brzy obviní Rusko?

V Británii se udál nový „chemický incident“: jak brzy obviní Rusko?

V Británii byl zaznamenán zřejmě nějaký „incident s nebezpečnými chemickými materiály“, v důsledku čehož byli zraněni dva lidé.

Ilustrační foto
13. srpna 2019 - 04:20

Bloggerové ihned s ironií napsali: „Zajímalo by mě, jak brzy obvini z toho, co se stalo Rusko?“

K incidentu došlo v 11. srpna na pláži Worthingu - velkého pobřežního města v historickém kraji Sussexu. Podle The Guardianu „mnoho lidí si stěžovalo na zvracení a bolest očí“. Dva lidé byli převezeni do nemocnice, na pláži byl nainstalováno hrazení a lidé žijící v okolí byli nařízeni zavřít dveře a okna.

Britský poslanec Tim Loughton, zvolený v East Worthingu, tweetoval, že plavci utrpěli „nějakým druhem chemické dráždivé látky“.


Publikace také citovala bývalou mistryni světa ve windsurfingu Christinu Johnstonovou, která v tuto chvíli vedla třídu s dětmi na kitesurfingu na pláži:

„Trochu mě bolí a svědí oči a přítelkyně, která byla na pláži, řekla, že také cítila, že jí bolí oči. Přicházející plážová hlídka řekla, že bychom měli okamžitě odejít. Řekli, že několik lidí bylo hospitalizováno. Zakryli si ústa oblečením.“

Policie však brzy uvedla, že rozsah incidentu byl poněkud přehnaný:

„Malý počet lidí hlásil příznaky, včetně bolesti očí a zvracení, dva byli převezeni do nemocnice. Ti dva už byli propuštěni, bylo jim doporučeno jít domů, vyprat si šaty a osprchovat se. Každému jinému zraněnému se doporučuje, aby udělal totéž a vypláchl oči větším množstvím vody.“

Mezitím se incident již začal probírat v sociálních sítích a srovnávat se Salisburským.

„Zatím neexistují žádné důkazy o tom, co lidi otrávilo, ale kolik času si myslíte, že bude trvat, než bude tento incident zmíněn v tisku ve spojení s otravou Salisbury? Mimochodem, Boris Johnson (současný britský premiér) již narazil na odpor kvůli jeho plánům v parlamentu. Nastal čas hledat další incident, který odvrátí pozornost veřejnosti od bezmocnosti a neschopnosti politiků,“ uvedl ironicky jeden uživatel sociální sítě.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)