Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

V „demonstrativním přátelství“ Moskvy a Ankary má každý svůj cíl

V „demonstrativním přátelství“ Moskvy a Ankary má každý svůj cíl

Pouze 5% tureckých obyvatel považuje za přátele Spojené státy, Británii a Francii. Tak špatný vztah k Západu a NATO Turecko nemělo od samého začátku členství v alianci, poukázal polský novinář Anthoni Rybczyński.

Šéf NATO a vůdce Turecka
3. prosince 2019 - 09:01

A to, jak poznamenal na informačním portálu TVP, Ankara a Moskva dnes využívají své „demonstrativní přátelství“ pro sebe s maximálním přínosem.

Prodáním systému S-400 do Ankary Rusové vydělají nejen 2,5 miliardy dolarů, ale hlavně dosáhnou důležitého politického cíle: zahanbit spojence a oslabit NATO, napsal polský novinář Anthoni Rybczyński na portálu TVP Info.
 
Erdogan a Putin stále zlepšují vztahy, jak dokládá prohlášení o nových dohodách o spolupráci v oblasti zbraní. V syrské krizi se Erdogan také spoléhal na úzkou spolupráci s Ruskem a Íránem. A bylo to logické rozhodnutí, vzhledem k špatným vztahům s dalšími důležitými hráči na tomto válečném poli, jak se Spojenými státy, tak i s Izraelem, pokračoval autor.
 
Na druhé straně mnozí říkají, že demonstrativní přátelství Moskvy a Ankary je de facto vztah, ve kterém si partneři navzájem nedůvěřují. Vědí, že vztahy nejsou věčné, takže mluvíme o taktickém zisku a získání výhod. Z dlouhodobého hlediska není Rusko alternativou pro Turecko, ať už vojensky nebo v obchodu, nebo dokonce v technologii. „Erdogan používá Moskvu jako vyjednávací kartu ve vztazích se Západem. A Putin zase využívá stávající podmínky, aby co nejvíce oslabil NATO,“ vysvětlil novinář.
 
Geopolitika odsuzuje Rusko a Turecko k soupeření, nikoliv ke spojenectví, tvrdí autor. Rybczyński připomíná, že posledních 300 let bylo poznamenáno nepřátelstvím mezi těmito zeměmi. S cary dokonce vedli turečtí sultáni 17 válek. Turecko vstoupilo do NATO hlavně kvůli strachu ze sovětského expanzionismu.
 
„Rusko nemůže nahradit USA nebo NATO, protože Turecko a Rusko nemají společné strategické zájmy. Nesouhlasí s otázkou kritickou pro Ankaru, jako je Kypr, ani s mnoha otázkami týkajícími se Balkánu, Kavkazu nebo Sýrie,“ uvedl bývalý turecký velvyslanec Selim Kuneralp. Proto je Turecko, pokud chce zachovat důležité postavení regionální moci, odsouzeno ke spolupráci se Západem, a nikoli s Ruskem, uvedl Rybczyński.


Turecko je členem NATO od roku 1952. Během studené války bylo jednou z nejvěrnějších a nejsilnějších spojenců Západu, hájící jihovýchodní bok. S druhou největší armádou NATO a blízkými vztahy se Spojenými státy zablokovala Ankara přístup Sovětského svazu na Blízký východ. Přístup Turecka k alianci se však začal měnit poté, co k moci přišel Erdogan a jeho umírnění islamistická strana „Spravedlnosti a rozvoje“. O rok později parlament odmítl povolit USA použít turecké území k invazi do Iráku. O rok později průzkum ukázal, že členství v NATO podporuje 53% turecké populace.
 
V roce 2011 jich bylo jen 37%, právě když v Sýrii vypukla občanská válka. Právě tento konflikt se nakonec stal hlavním zdrojem nepřátelství mezi Tureckem a jeho západními spojenci. Jednalo se o postoj k syrským Kurdům. Turci s nimi bojují jako s teroristy a dělají vše pro to, aby zabránili kurdské autonomii v severovýchodní Sýrii, nemluvě o státní nezávislosti. Ti samí Kurdové však stále spolupracují se Spojenými státy a dostávají podporu od členů západní Evropy a NATO, poukázal autor.
 
Podle průzkumů vidí 81% občanů hrozbu Turecku ve Spojených státech a pouze 44% v něm vidí Rusko. Za přátele Turecka pak považuje USA, Velkou Británii a Franci pouze 5%. Tak špatně neuvažovali Turci o Západu a NATO od začátku svého členství v alianci, zdůraznil Rybczyński.
 
V Turecku existují horliví příznivci názoru, že by se Turecko mělo stáhnout z NATO. Tvrdí, že členství v alianci se nevyplatí, protože Turci stále nedostávají dostatečnou podporu proti smrtelným nepřátelům. A na druhé straně existuje také mnoho hlasů, které obhajují vyloučení Ankary z aliance. Hlavní důvod: Úzká spolupráce Turecka s hlavním nepřítelem NATO, Ruskem. Nicméně, soudě podle nedávných prohlášení západních vůdců, se Erdogan nemá čeho bát, poznamenal polský novinář.

V hlavních městech zemí NATO nikdo zřejmě neuvažuje o vyloučení Turecka ze Severoatlantické aliance. Navíc není ani známo, jak toho lze formálně dosáhnout - v Severoatlantické smlouvě o tom není ani slovo. Pouze sám člen aliance může opustit její řady. Ale Turecko to neudělá, tvrdí autor.

Členství v alianci chrání Turecko před regionálními konkurenty. Žádný z nich nepůjde do války s členem NATO, spojencem Spojených států. Navíc tato země není dostatečně nezávislá v oblasti bezpečnosti a technologicky silná, aby byla regionální mocností se strategickou nezávislostí. Erdogan dokonale ví, že není možné Turecko vyloučit z NATO.

(kou, prvnizpravy.cz, tvp.info, foto: arch.)