Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

V Libyi je naděje na mír, bylo přijato rusko-turecké příměří

V Libyi je naděje na mír, bylo přijato rusko-turecké příměří

Ankarsko-moskevské příměří vstoupilo v platnost v neděli v Libyi, zemi, která byla více než devět měsíců svědkem krvavých bojů o hlavní město.

Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin
13. ledna 2020 - 07:20

Premiér libyjské mezinárodně uznávané vlády Faíz Sarrádž a jeho rival polní maršál Chalífa Haftar jsou dnes očekáváni v Moskvě, kde by mohli podepsat dohodu o příměří.

První, kdo vyhlásil příměří, byl silný muž z východní Libye. Maršál Chalifa Haftar, který se od dubna pokouší zmocnit se Tripolisu, odpověděl v sobotu večer, krátce před půlnocí, na výzvu k příměří, kterou vyhlásila Moskva a Ankara.

Jeho soupeř Fayez al-Sarraj, šéf vlády národní jednoty (GNA, se sídlem v Tripolisu) oznámil o několik hodin později, že také přijal zastavení nepřátelství, přičemž zdůraznil „legitimní právo“ svých sil „reagovat na jakýkoli útok“.

Mise OSN uvítala tato oznámení a vyzvala strany, aby „ustoupily úsilí o mezivládní dialog“.

V neděli ráno oznámila GNA v prohlášení, že došlo k výměně střelby v oblastech Salaheddine a Wadi Rabea na okraji hlavního města, několik minut po vstupu příměří v platnost.

Střelba byla stále slyšena v neděli ráno v Salaheddine a Aïn Zara. Mnoho milic vzniklých během povstání proti režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011 zůstává v Libyi aktivní a ne všechny se řídí dvěma hlavními tábory.

„GNA porušuje příměří na více než na jedné frontě všemi druhy zbraní," uvedl Al Mabrouk Al Gazaoui, velitel jednotky libyjské národní armády a dodal, že hnutí čeká na pokyny svého státu. personál.

GNA odmítla odpovědnost za porušení příměří „milic agresorů“, avšak obnovila prohlášení „svůj závazek příměří“ a vyzývá misi OSN v Libyi, aby zajistila soulad s jeho ustanoveními.

Od začátku prohaftaristické ofenzívy bylo podle OSN zabito více než 280 civilistů. Podle stejného zdroje zemřelo také více než 2 000 bojovníků a 146 000 Libyjců muselo uprchnout z bojů v zemi sužované chaosem od pádu režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011.


Vstup příměří v platnost přichází po intenzivním diplomatickém jednání tento týden pod vedením Turecka a Ruska, kteří se etablovali jako klíčoví hráči.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a ruský prezident Vladimir Vladimir Putin převzali ve středu iniciativu, a vyzvali konkurenční tábory, aby v neděli ukončili nepřátelství.

Od pádu Muammara Kaddáfího v roce 2011 se Libye zmítá v chaosu, Libye je dnes roztržena mezi dvěma orgány: vládou Libyjské národní unie (GNA), uznanou OSN a se sídlem v Tripolisu, a mocí, ztělesněnou maršálem Haftarem.

Obě strany mají politickou a vojenskou podporu od regionálních a mezinárodních mocností, jako je Turecko, které podporuje GNA vedené Fayezem al-Sarrajem, a Rusko, které podporuje síly maršála Haftara.

(rp,prvnizpravy.cz,france24,foto:arch.)