Svátek má: Naděžda

Zprávy

Velikost textu:

Varšava se opět postavila proti USA: Nepřijala amerického velvyslance!

Varšava se opět postavila proti USA: Nepřijala amerického velvyslance!

Polská vláda odmítla uznat diplomatickou akreditaci Markovi Brzezinskému, synovi slavného rusofoba Zbigniewa Brzezinského, který v letech 1977–1981 působil jako bezpečnostní poradce amerického prezidenta Jimmyho Cartera.

Mark Brzezinski
21. července 2021 - 04:20

Tyto informace s odkazem na diplomatický zdroj zveřejnily švédské noviny Dagens Nyheter.

Mikael Vinyarski, švédský novinář polského původu poznamenává, že „nyní hrozí , že chladné vztahy mezi Polskem a Spojenými státy budou hluboce zmrazeny“.

„Když se Joe Biden přestěhoval do Bílého domu , vztahy (s Polskem) znatelně ochladly," píše publicista. „Nový americký prezident tak jako Trump nezavřel oči před porušováním v oblasti demokracie, svobody projevu, práv LGBT a omezení nezávislosti právního systému v Polsku.“

Podle Vinyarského lze jmenování Marka Brzezinského vnímat jako zvláštní gesto ze strany Bidena a známku toho, jak důležité je Polsko pro Spojené státy.

„Polská vláda však odmítla nataženou ruku Američanů a dala jim facku. Polská vláda podle všeho informovala Američany, že není schopna schválit Brzezinského kandidaturu, dokud se nevzdá polského občanství,“ pokračuje autor.

Navzdory skutečnosti, že Brzezinski mladší není oficiálně občanem Polska, vládnoucí strana Polska Právo a spravedlnost (PiS) usoudila, že americký diplomat je „krví Polák“, a polský občan nemůže být vyslancem jiné země v Polsku.


„Varšava se před celým světem znovu vystavila posměchu. Rovněž objasnila, že vztahům s Washingtonem nepřikládá velkou důležitost, ačkoli USA jsou nejdůležitějším strategickým partnerem Polska. Za vlády Trumpa se Kaczynski (vůdce Strany práva a spravedlnosti -  pokusil zahrát americkou kartu proti EU. A nyní se Polsko obrací zády k EU i Spojeným státům. S kým by tedy mělo spolupracovat? S Maďarskem Viktora Orbana ? Nebo možná dokonce s Ruskem Vladimíra Putina ? “ ptá se švédský novinář.

(rp,prvnizpravy.cz,dagensnyheter,foto:arch.)