Svátek má: Dobroslav

Zprávy

Velikost textu:

Vyhnat ruské diplomaty donutily Trumpa manipulativní fotky šéfky CIA!

Vyhnat ruské diplomaty donutily Trumpa manipulativní fotky šéfky CIA!

Americký prezident Donald Trump se rozhodl vyhnat desítky ruských diplomatů kvůli „případu Skripal“ pod vlivem Giny Haspelové, která v roce 2018 byla zástupkyní ředitele CIA a nyní vede tuto tajnou službu.

Gina Haspelová řídila mučící program CIA
17. dubna 2019 - 11:06

Skandální informaci uvedly The New York Times s odkazem na zdroje v amerických tajných službách.

Podle publikace se americký vůdce zpočátku nechtěl řídit příkladem Británie a vyhnat ruské diplomatické pracovníky, ale Haspelové se ho podařilo přesvědčit.

Přičemž Haspelová ujistila Trumpa, že Sergej a Julia Skripal nejsou jedinými oběťmi. Za tímto účelem ukázala prezidentovi Spojených států fotografie dětí údajně otrávených nervově paralytickou látkou a mrtvými ptáky.

Poté se Trump rozhodl vyhostit ruské diplomaty.


V britském Salisbury byl 4. března 2018 byli otráveni bývalý důstojník GRU Sergej Skripal, odsouzený v Rusku za zradu, a jeho dcera Julia  otráveni. To vyvolalo velký mezinárodní skandál.

V Londýně ihned uvedli, že se na incidentu podílelo Rusko, což Moskva kategoricky popírá.

Následně 14. března britská premiérka Theresa Mayová oznámil vyhoštění 23 ruských diplomatů z království a zmrazení všech dvoustranných kontaktů na vysoké úrovni.

Spojené státy se v solidaritě s britskými úřady rozhodly 26. března vyhnat 60 ruských diplomatů - 48 zaměstnanců diplomatické mise a 12 zaměstnanců mise OSN. Řada západních zemí však odmítla ruské diplomaty vyhnat a poukázala, že nebyly předloženy "žádné důkazy" o ruském zavinění.

Rusko opakovaně nabídlo provést společné vyšetřování incidentu, ale Británie tuto iniciativu ignorovala. Ruské ministerstvo zahraničí rovněž nachytaloTheresu Mayovou ze lži. Tvrdila, že jed byl vyroben v Rusku. Nicméně, v laboratoři Porton Down to popřeli.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)