Svátek má: Zora

Zprávy

Velikost textu:

Vzkaz USA: Rusko umístí ve Středozemním moři rakety „Kalibr"!

Vzkaz USA: Rusko umístí ve Středozemním moři rakety „Kalibr"!

Lodě s řízenými střelami „Kalibr" budou mít ve Středomoří stálou vojenskou hlídku, nařídil ruský prezident Vladimír Putin na vojenském setkání v Soči.

Ilustrační foto
17. května 2018 - 04:20

Toto opatření hlava státu vysvětlila „pokračující hrozbou útoků mezinárodních teroristů v Sýrii".

Současně Putin ocenil dosavadní koordinované akce námořnictva v Sýrii.

„Útoky řízenými střelami a efektivní práce letectva způsobily vážné škody teroristům, důležité objekty jejich infrastruktury byly zničeny," uvedl prezident.

Putin také zdůraznil, že praxe dálkových námořních expedic, cvičení a výcviku by měla pokračovat. Podle něj je v tomto roce plánováno 102 expedic lodí a ponorek.

Rakety "Kalibr"

Rakety "“Kalibr" jsou produktem vývojové experimentální kanceláře „Novator". Dosah  „Kalibrů" je přibližně 2,5 tisíc kilometrů. Jsou jimi vyzbrojeny ponorky projektu 885 „Jasen“ a projektu 636, fregaty projektu 11356, další povrchové lodě.

Rusko obvinilo USA: Vytvářejí novou armádu ze zbytků militantů v Sýrii!
NI: Ruské Kalibry – hrozba, s níž se USA nesetkaly od rozpadu SSSR

Poprvé byly tyto střely v Sýrii použity v říjnu 2015. Tehdy raketová loď 11661K „Dagestán“ a malé raketové lodě projektu 2163 „Grad Svijažsk“, „Velikij Ustjug“ a „Uglich“ vypálily 26 střel z Kaspického moře. „Kalibry" se opakovaně použily proti militantům, a velmi se osvědčily.

Zdá se však, že rozhodnutí Putina s sebou nese i očividný vzkaz západním státům, zejména USA,  že i když se početně stav ruské armády v Sýrii snížil, nebude Rusko tolerovat žádné pokusy o obnovení teroristických jednotek v této zemi v boji proti vládním silám Damašku.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)