Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Welt: Avakov slíbil Rusku desítky tisíc mrtvých a EU davy uprchlíků

Welt: Avakov slíbil Rusku desítky tisíc mrtvých a EU davy uprchlíků

V případě otevřeného útoku Ruska na Ukrajinu i Evropu čekají na „katastrofální následky", řekl v rozhovoru pro Die Welt ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov.

Arsen Avakov, ukrajinský ministr vnitra
17.únor 2017 - 01:13

„Putinův režim" utrpí ztráty, které budou činit až desítky tisíc mrtvých, a do EU se vrhnou davy uprchlíků, varoval ukrajinský ministr před poněkud fiktivní hrozbou.

„Pokud Západ dá Rusku volnou ruku, jsou Ukrajinci odhodláni bránit se Putinové agresi," řekl Arsen Avakov a varoval tak Západ před jakoukoliv smlouvou s ruským prezidentem.

Invaze na Ukrajinu bude stát „obrovský počet obětí", varoval Avakov. „Ukrajina může ztratit nezávislosti a přestane existovat jako stát," řekl. Nicméně, i Rusko čekají „katastrofální následky" tvrdí ukrajinský ministr.

"Nejsem si jistý, že Putinův režim vydrží ztráty, které budou činit až desítky tisíc mrtvých,“ uvedl šéf ukrajinského ministerstva vnitra. „Ukrajinská armáda má 250.000 vojáků. Kromě toho 130 tisíc policistů, příslušníků pohraniční stráže a vojáků Národní gardy. Rozhodnout o osudu Ukrajiny za našimi zády je elementárně nemožné. Pokud Putin zintenzívní agresi a pokusit se vyřešit problém vojenskými prostředky, bude výsledek katastrofální."

Ovšem Avakov, jak se zdá mluví skromně. To šéf ukrajinské pracovní skupiny zabývající se otázkami bezpečnosti a vypořádání se situací na Donbasu Jevhen Marčuk uváděl jiná čísla jen v boji o Krym s Ruskem: Kyjev hrozí, že zničí půl milionu ruských vojáků ve „válce o Krym"

Podle Avakova, v případě zhoršení konfliktu na Ukrajině, hrozí Evropské unii další migrační krize. „Na hranicích EU pak nvzniknou nějaká velká teritoria, která bude řídit dobře vyzbrojený loutkový režim Ruska a EU bude zalita davy uprchlíků."

Ministr vnitra Ukrajiny se také domnívá, že „tato tragédie zasáhne Evropu mnohem silněji, než syrská". „V tomto konfliktu nemá Evropa právo jednat na straně Ruska," řekl Avakov.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)