Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Welt: To nebude svátek NATO navzdory snaze Evropanů uklidnit Trumpa!

Welt: To nebude svátek NATO navzdory snaze Evropanů uklidnit Trumpa!

Výroční zasedání NATO slibuje, že bude nepříjemné, píše téměř fatalisticky německý konzervativní deník Die Welt.

Ilustrační foto
3. prosince 2019 - 11:04

Po „noční můře“ posledního summitu udělali Evropané vše možné, aby amerického prezidenta nerozčilovali, ale šance na harmonický svátek se rovnají nule. Přes veškeré úsilí evropských partnerů je Trump z nich stále nešťastný a Francie v této obtížné situaci pouze přilévá olej do ohně, píše s tragickým trpícím tónem německý list.

NATO má co zaznamenat: aliance má 70 let, píše německý deník Die Welt. K výročí se  v polovině týdne shromáždí zástupci 29 zemí na summitu v Londýně. Podle autorů článku existuje signál, který by měli na tomto setkání dát: „Jsme hrdí na náš úspěch. Jsme spolu. Jsme silní.“ Konkrétní výsledky summitu však budou nevýznamné, zejména ve světle nového „mega problému“ - „čínské hrozby“. NATO však nechce, aby to zasahovalo do jejich svátku, zdůrazňují novináři publikace Stefanie Bolzen a Christoph Schilz.

Po „noční můře“ loňského summitu, v jehož centru se ukázal být rozzlobený americký prezident, tentokrát evropští spojenci podnikli nejprve jeden krok: rozhodli se udělat vše, co je v jejich silách, aby se vyhnuli skandálu. „Nicméně šance na harmonický svátek jsou nulové - navzdory vší pečlivě promyšlené dramaturgii," poznamenávají německé noviny.

Vyvrcholením summitu by mělo být přijetí britské královny v úterý večer, kterého se zúčastní také princ Charles, jeho manželka Camilla, vévodkyně Catherine a princezna Anna. Podle publikace by to mělo být podle vkusu Donalda Trumpa: loni v červnu se setkal s Alžbětou II. v Buckinghamském paláci a nazval ji „ohromující ženou“, přičemž si všiml, že mezi nimi okamžitě vznikla „chemie“.

Ve středu ráno by se měli zástupci zemí NATO sejít na tříhodinovém pracovním setkání. Není dost času na to, aby všichni promluvili - v každém případě, pokud bude Trump mluvit znovu tak dlouho, zdůrazňuje publikace. V červnu 2018 americký prezident vystoupil s rozzlobeným projevem plným výčitek a obvinění, především proti Německu. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg jen s velkými obtížemi zvládl Trumpa zastavit po 20 minutách projevu.

Nyní existuje velká obava, že by se tato zkušenost mohla opakovat i při 70. výročí aliance, píše Die Welt. Možná Trump se znovu bude zlobit na příliš nízké německé výdaje na obranu. Možná se bude chtít potrestat francouzského prezidenta Macrona za jeho slova o „smrti mozku“ NATO a pozici, která je z pohledu Washingtonu vůči Číně příliš přátelská.


„Nesmíme dovolit, aby nás Trumpova rétorika rozdělila," varoval bývalý britský ministr obrany Michael Fallon v rozhovoru s reportéry. „Největším rizikem je, že Trump v Londýně by mohl znovu rozbít lavičku. To by mělo Evropany znepokojovat, protože jsou spojeni s kolektivní bezpečností,“ uvedl Adam Thomson, bývalý stálý britský zástupce v NATO. Podle něj napětí v transatlantické alianci pro Evropu představuje problém - „ale Stoltenberg a Evropané zmohou jen málo, kromě mávání penězi.“

To je přesně to, co dělají, konstatují německé noviny. „Po celé měsíce se v hlavním sídle NATO na okraji Bruselu vytvářela dramaturgie, aby se obelstil nepředvídatelný prezident z Washingtonu a naladil ho k měkkosti," tvrdí Die Welt. Minulý středu Stoltenberg uvedl, že NATO investuje 910 miliard eur do modernizace 14 německých průzkumných letadel, která budou nasazena v Afghánistánu, východní Evropě a k boji proti islámskému terorismu. Před třemi dny vešlo veznámost, že Německo utratí 16,3% na celkových výdajích NATO na personál a infrastrukturu, což je stejně jako Spojené státy, což by jim ušetřilo 120 milionů eur ročně. To však není nic jiného než symbolický akt, zdůrazňují německé noviny. Německu to bude stát 33 milionů eur ročně, ostatní země převezmou zbývající výdaje - s výjimkou Francie.

Nakonec však Stoltenberg přece uspěl: v pátek oznámil „bezprecedentní pokrok“ v oblasti výdajů na obranu. Výše dodatečných nákladů evropských zemí NATO a Kanady se od začátku roku 2016 do konce roku 2020 zvýší o 130 miliard dolarů a do konce roku 2024 to bude přibližně 400 miliard dolarů.

Večer toho dne se však nad aliancí začaly shlukovat mraky z Washingtonu, pokračuje Die Welt. USA přivítaly čísla vyjádřená Stoltenbergem, ale Trump by radil Německu a dalším zemím, aby udělaly více. Kromě toho je nutné zajistit, aby obranné iniciativy v EU neohrožovaly ani nezdvojovaly iniciativy NATO. Jak publikace vysvětluje, šlo o útok na Macrona.

Francouzský prezident předtím diagnostikoval „smrt mozku“ aliance a pokračoval v prohlášeních, která byla v NATO nepopulární - že Evropané mají dostatek „kapacit“ na obranu, nebo že Rusko není nepřítelem, stejně jako Čína. Trump na Macrona zlobí, konstatuje Die Welt. Merkelová je také  z Paříže nešťastná. „NATO je základním kamenem naší bezpečnostní architektury," zdůraznila.

Podle publikace se Macron zdá být v alianci izolovaný.„Chápu, že prezident Macron se stará o dlouhodobé vztahy s Ruskem a že chce hnutí uvést do stagnující situace," uvedl generálporučík v důchodu a bývalý náměstek generálního tajemníka NATO Heinrich Braus. „Ale Francie je jaderná mocnost a je v bezpečí. Ostatní Evropané nikoliv.“ Podle Brause má Macron pravdu, když požaduje, aby Evropané dělali více pro svou vlastní bezpečnost - „ale jako americký partner, který je také schopen jednat nezávisle, a ne bez nich nebo dokonce proti nim“.

Podle generála v důchodu Macron vnesll ještě více nespokojenosti do napjaté situace v alianci, což ohrožuje evropskou solidaritu - a to je špatný začátek londýnského summitu.

Na výročním zasedání NATO se Macron bude muset bát nejen Trumpova hněvu, ale také útoků tureckého vůdce Recepa Tayyipa Erdogana, s nimiž se už střetli v „verbálním duelu“ na pozadí  akcí Ankary proti Kurdům v severní Sýrii.

V úterý odpoledne se Macron, Merkelová, Erdogan a Boris Johnson setkají v úzkém kruhu, aby projednali migrační politiku, návrh německé ministryně obrany ohledně bezpečnostní zóny v Sýrii a boj proti terorismu. Podle publikace hodlají Macron a Merkelová zvýšit Turecku pomoc uprchlíkům o další 1 miliardu eur.

Nicméně, navzdory veškerému úsilí zaměřenému na smíření, v předvečer summitu vše naznačuje, že to bude nepříjemný svátek, uzavírá Die Welt.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)