Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Zelenskij chtěl požehnání od církve před setkáním s Putinem

Zelenskij chtěl požehnání od církve před setkáním s Putinem

V předvečer normanského summitu se prezident Vladimir Zelenskij setkal se zástupci církví a náboženských organizací na Ukrajině a vyzval je, aby podpořili mírové iniciativy státu.

Vladimir Zelenskij, ukrajinský prezident
5. prosince 2019 - 06:20

Zelenskij poděkoval zástupcům církví za společné provolání obyvatelům dočasně okupovaných území a za jejich práci pro Ukrajince. Poté vyzval k podpoře mírových iniciativ ukrajinské strany.

Prezident připomněl, že po třech letech blokování schůzky „Normandské čtyřky“ bylo možné zahájit dialog. Řekl, že pro něj je důležité slyšet radu.

Zástupci církví a náboženských organizací ujistili, že se modlí za mír na Ukrajině a přáli prezidentovi sílu, trpělivost a Boží požehnání v rozhovorech s vůdci zemí účastnících se „normandského formátu“.

Dále se shodli na nepřípustnosti pronásledování věřících různých vyznání na okupovaných územích Donbasu a Krymu, jakož i soudní rozhodnutí o likvidaci náboženských budov, nepřípustná.


Šéf ukrajinské pravoslavné církve (moskevský patriarchát), metropolita Onufry, podpořil Zelenského mírové iniciativy.

„Život člověka nemůže být žádným způsobem ospravedlněn ani vykoupen. Je to nejcennější na celém světě. Za to, že jste zahájili tuto mírovou misi, jsme vděční a chápeme, že se jedná o složitý proces. Musel se však zahájit - tento proces nemůže být úspěšný, pokud to někdo nezačne, “uvedl šéf UOC (Ukrajinská pravoslavná církev-pozn.red.)

(rp,prvnizpravy.cz, strana.ua,foto:arch.)