Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Zelenskij: Ve světové politice nikomu nedůvěřuji!

Zelenskij: Ve světové politice nikomu nedůvěřuji!

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij uvedl, že nikomu ve světové politice nevěří, včetně hlavy ruského státu Vladimira Putina.

Vladimir
3. prosince 2019 - 10:10

„Nikomu nevěřím. Na rozdíl od matematiky není politika exaktní věda. Nejde o řešení rovnice s jednou nebo více neznámými. V politice jsou jen neznámé. A každý hájí své zájmy," uvedl Zelenskij v rozhovoru pro francouzskou publikaci Le Monde.

Na dotaz ohledně svého vztahu s prezidentem Ruské federace Zelenskij odpověděl, že uskutečnil tři telefonní rozhovory s Putinem, což „přineslo výsledky“ ve formě vzájemného propuštění zadržovaných osob, včetně návratu ukrajinských vojáků zatčených za porušení ruské hranice. v listopadu 2018.

Podle něj mohou na situaci s vyjednávacími rozhovory ohledně Donbasu mít vliv Spojené státy. „Spojené státy mají přímé vztahy s Ruskem a mají vliv v Evropě. Myslím, že Donald Trump může mluvit s Vladimirem Putinem, aby ukončil tuto tragédii. A myslím, že to udělá," řekl Zelenskij.


Dále prohlásil, že ale s Trumpem nepřistoupil na „obchod“ ohledně vojenské pomoci.

Předtím v rozhovoru pro Der Spiegel, vyloučil vojenský konflikt v Donbasu i v případě, že schůzka „normanské čtyřky“ (lídrů Ruska, Německa Francie a Ukrajiny), která se má konat 9. prosince, skončí neúspěchem. Pro tuto možnost má prý „plán B“, ale nic bližšího neuvedl.

Vztahy mezi Moskvou a Kyjevem se prudce zhoršily kvůli konfliktu v Donbasu. Ten si od roku 2014 vyžádal 13 tisíc mrtvých, z toho 3300 civilistů.

Ukrajinské úřady dříve Rusko opakovaně obviňovaly z zasahování do vnitřních záležitostí země. V lednu 2015 Nejvyšší rada přijala prohlášení, ve kterém se Ruská federace nazývá „agresivní zemí“. Rusko popírá ukrajinskou stranu a považuje ji za nepřijatelnou. Moskva opakovaně prohlásila, že není stranou vnitro ukrajinského konfliktu.

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)