Svátek má: Ondřej

Zprávy

Velikost textu:

Zničené „Leopardy“ a „Bradley“, důvody ztrát Ozbrojených sil Ukrajiny

Zničené „Leopardy“ a „Bradley“, důvody ztrát Ozbrojených sil Ukrajiny

Stejně jako v předchozích dnech, byla hlavní vojenskou zprávou ofenziva Ukrajiny na jižní frontě. Ofenzivu, kterou už avizují snad všichni včetně Putina (ale i západní média), ale stále nepotvrzuje, ba někdy i vyvrací ukrajinské velení.

Ilustrační foto
10. června 2023 - 06:20

Množství videí, která se z tohoto směru (a z obou stran) začala objevovat, však již nenechává žádné pochybnosti o tom, že zde, na obrovské frontě od nádrže Kachovka po Vugledar, se odehrává možná největší bitva od začátku invaze,  píše se v článku na ukrajinském webu Strana a článek pokračuje.

Ústředním tématem diskuse je, že ukrajinské telegramové kanály a západní média ověřily tanky, které vyřadily ruské jednotky a jejichž videa jsou zveřejněna ve vojenské veřejnosti.

Podle nich se jedná o Leopardy. Nechybí ani záběry na poškozená bojová vozidla pěchoty Bradley a další západní techniku Ozbrojených sil Ukrajiny.

Ukrajinský vojenský telegramový kanál DeepState se domnívá, že byli s největší pravděpodobností zasaženi v oblasti Malajska Tokmačka za pomoci dělostřelectva. Podle analytiků byl ukrajinský konvoj zasažen kvůli včasnému odhalení Rusů pomocí leteckého průzkumu. Ztratili 4 obrněné transportéry a nejméně jeden Leopard 2A4, podle kanálu.

Později ukrajinské telegramové kanály zveřejnily video s dalším Leopardem, který pravděpodobně narazil na minu. Další video ukazuje čtyři opuštěná bojová vozidla pěchoty Bradley a jeden Leopard 2A6.

Vojenský pozorovatel pro německý list Bild Julian Röpke uvedl, že ukrajinské ozbrojené síly ztratily během jednoho dne dva tanky Leopard 2 a 13 bojových vozidel pěchoty Bradley během svých prvních úderů ve směru na Záporoží. Ke zničení konvoje techniky 47. mechanizované brigády ozbrojených sil Ukrajiny podle něj došlo 3,5 kilometru jižně od Malajské Tokmačky.

Ruské vojenské telegramové kanály tvrdí, že důvodem těchto ztrát je za prvé husté zaminování frontové linie. V důsledku toho je část techniky vyhozena do povětří minami nebo nucena pohybovat se úzkými vyčištěnými chodbami, které ostřeluje ruské dělostřelectvo.

Za druhé, Rusové dlouho čekali a připravovali se na ofenzívu ozbrojených sil Ukrajiny tímto konkrétním směrem, a proto pro ně úder ukrajinské armády nebyl překvapivý - celá frontová linie byla neustále monitorována a pokrok ukrajinského vybavení byl zjištěn v rané fázi.

Za třetí, obrana Rusů je vrstvená - kdy i když ukrajinské jednotky proniknou do první obranné linie, ruské jednotky se stahují do připravených pozic a odtud začnou protiútoky a způsobují masivní požární škody jednotkám Ozbrojených sil Ukrajiny, které prorazili a zastavili tak jejich další postup.Za autentické považuje i dřívější video z porážky protiletadlového raketového systému Iris-T Yulian Repke – což se stalo i při ofenzivě Ozbrojených sil Ukrajiny v Záporožské oblasti. Ozbrojené síly Ukrajiny podle něj ztratily německý systém protivzdušné obrany poté, co udělaly „sérii fatálních chyb“:
  1. Systém protivzdušné obrany byl postaven příliš blízko frontové linii, pouhých 26 km daleko. Skončil v dosahu 40 kilometrů od ruského úderného dronu Lancet.
  2. Komplex určený pro Egypt nebyl přemalován a zachoval si světlý vzor pro maskování v poušti. "V ukrajinském letním lese se to nestalo maskováním, ale spíše signální barvou," píše Repke.
  3. V komplexu Iris-T byl vyřazen radar a nebyla zajištěna dodatečná ochrana, například pomocí systému protivzdušné obrany Gepard.

V komentáři k tomu, co se děje v Záporožské oblasti, Bloomberg píše, že ozbrojené síly Ukrajiny dosáhly „určitého pokroku“, ale ztráty techniky byly také „výrazné“.

Náměstkyně ministra obrany Anna Malyarová dnes na výroky o velkých ztrátách, které už na Západě otevřeně zaznívají, reagovala spíše střídmě.

„Válka se neobejde bez ztrát. Nejstrašnější, ale nevyhnutelné ztráty jsou lidé. A bohužel ještě nevytvořili vojenskou techniku, kterou nelze zničit,"
napsala, ale dala jasně najevo, že čísla oznámená Ruskou federací pro ukrajinské ztráty (desítky kusů techniky a stovky mrtvých) jsou přeceňovány.


Ukrajina zároveň oficiálně nepotvrdila zničení Leopardů, Bradleyů, stejně jako úder na Iris, stejně jako samotnou ofenzívu.

Někdy existují pouze náznaky a někdy je popírán samotný fakt ofenzivy.

O možných důvodech tohoto „spiknutí mlčení“ jsme se již zmínili. S největší pravděpodobností chce Ukrajina počkat na první hmatatelné úspěchy, aby mohla ohlásit zahájení ofenzivy. Zatím se však nezdá, že by došlo k velkému pokroku. Ale přibývá fotek a videí ukazujících ztráty Ozbrojených sil Ukrajiny, o kterých se hojně píše nejen v Rusku, ale už i na Západě. Zveřejňují je i ukrajinská média.

A to samo o sobě vytváří pro Ukrajinu ne nejlepší informační zázemí pro zahájení ofenzivy. Samostatně v tomto ohledu stojí za zmínku množství informací v západních médiích o ztrátách ozbrojených sil Ukrajiny a dalších problémech během ofenzívy, které se Západ snažil nezdůrazňovat dříve.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
17%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
76%