Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Rozdělení Koreje mají na svědomí imperialisté: USA a Sovětský svaz

Zbořil: Rozdělení Koreje mají na svědomí imperialisté: USA a Sovětský svaz

<< VIDEO >> Tento týden došlo k setkání Vladimíra Putina a Kim čong-una. Svět se ptá nebo svět neví o čem nakonec jednali, jestli šlo jenom o zbraňové systémy pro Rusko anebo i dodávky lidské síly.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
16. září 2023 - 02:20

 Můžete nám k tomu něco říct pane Zbořile?

„Začněme třeba tím, že budeme varovat před podceňováním KLDR, která může být důležitým nejen regionálním geopolitickým hráčem“

„Je to zajímavé, protože k vámi vzpomenutému setkání dvou prezidentů došlo na okraji politické cesty Vladimíra Putina na Dálný východ a předpokládám, že tato jeho cesta byla sledovaná nejenom ve Spojených státech, ale třeba také v Čínské lidové republice. Část tohoto setkání, které byla věnována pozornost i na čínském webu v češtině, který je u nás dostupný, prezentuje stařičké korejské generály, kteří vždycky vystupují jako doprovod Kim Čong-una, jen jako uniformovanou stafáž. Jsou sice ověšeni všemi možnými metály pamatujícími ještě léta Korejské války, ale štáb lidí, který Kim Čong-una doprovází, je už v černých oblecích šitých přinejmenším v Paříži.  Dokonce i prezident Kim Čong-un má elegantní sako a vše bylo sladěno nejen jednotným moderním střihem, ale i barevně. Teď to vypadá trochu jako že si z toho dělám legraci, ale symbolika diplomatických setkání mezi Ruskem a asijskými zeměmi je důležitá. A tak ani nezapomeňme, že se tak děje v roce 73. výročí zahájení Korejské války a v roce 70. výročí podepsání dohody o zastavení palby a příměří,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Severní Korea není žádnou zaostalou zemí, jak bychom si mnozí přáli …

„Těm, co chtěli vidět Severní Koreu jako vyhladovělou zemi, která už měla být vlastně bez obyvatelstva, protože každou chvíli je tam nějaký hladomor, tak se najednou ukazuje, že je to země, která vyrábí rakety a jiné zbraně. Že má sice primitivní, ale přece jen nukleární ponorku, možná neznámého, možná domácího made in původu. A že má zřejmě zdroje technologií, o kterých se zatím jen domýšlíme, že jsou z Číny nebo z Ruské federace. To zatím ještě nevíme, ale lze to předpokládat a znamená to, že má kontakty ekonomické a finanční s těmito dvěma zeměmi. (A jen vytrvalí studenti událostí na Dálném východu a v jihovýchodní Asii vědí, že vztahy KLDR se zeměmi této oblasti nejsou jen otázkou náhodného okamžiku.)


A pak je tam ještě jedna zajímavá věc, které se u nás také často nevzpomíná. Korejská armádu na severu je celá zakopaná v podzemí, a když se američtí vojenští experti dohadovali o tom, jak je dobývat (třeba ty v nich ukryté továrny na výrobu zbraní a nukleárních zbraní), tak tvrdili, že se musí použít „matka všech bomb“, která je schopná prorazit skalnatá úložiště až do hloubky 35 metrů. Korejci se nikdy netajili tím, že svoji obrannou taktiku mají postavenou na zkušenosti z Vietnamu a vzpomeňme si na to, co to bylo „podkopaný Vietnam“, který způsobil tolik starostí bojujícím armádám nejenom Spojených Států, ale celého jihu se „Spojenci“ v jedné době až ze 14 různých zemí ze všech možných koutů světa. (Mimochodem i z jižní Koreje, respektive Korejské republiky.)“ připomíná Zdeněk Zbořil.Asijskou politiku neznáme….

„Takže i to je zajímavý údaj a sdělení o politice na Dálném východu, který má své geopolitické souvislosti, a který našim pozorovatelům, kteří ho neviděli jako režim Korejské lidově demokratické republiky, ale chtěli vidět jen jako režim odumírající společnosti a hroutící se ekonomiky, zmizel z obzoru jako vojenská základna v oblasti, která zřejmě bude v nejbližší době citlivější, než jsme si mysleli. Nejenom Tchaj-wan, ale i severní Korea bude hrát nějakou důležitou roli a nezapomeňme, že to je část rozdělené Koreje, jak Korejci na severu a na jihu říkají, “rozdělené imperialisty“. Těmi imperialisty jsou Spojené státy a bývalý Sovětský svaz, a tento politický folklor, který my vnímáme jako podřadný, může být docela zajímavou částí vojensko-politické strategie velmocí,“ dodává Zdeněk Zbořil.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX
Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
11%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%