Svátek má: Ondřej

Komentáře

Jan Campbell

analytik, publicista

Krátce z Pekingu

Probíhající olympijské hry v Pekingu, autorův poslední příspěvek na téma Pax AMERICANA versus Pax RF-ČLR.

A na četné dotazy čtenářů a příznivců s prosbou napsat něco na téma čínské logiky, strategického myšlení a prediktivní dedukce a podobných, mně nutí modifikovat pracovní program. Tzv. náhodně obdržená informace na některá zmíněná témata mi umožní napsat příspěvek ke konci týdne. Dnes si dovoluji nabídnout k seznámení následující aktualitu:

1) Nedávno bylo vydané speciální číslo časopisu China Insight  (vydávané Informační kanceláří IDCPC) věnované Zimním olympijským hrám v Pekingu. Toto speciální číslo je poprvé zpracováno ve formě elektronické knihy, která simuluje efekt otáčení stránek. Kromě toho je možné si knihu prohlížet na počítačích i mobilech. Kniha je zajímává i tím, že se poprvé podařilo vložit krátká videa do online časopisu. Pro zájemce nabízím následující odkazy: Webová verze: http://www.bjreview.com/CHINA_INSIGHT_2022/ Verze e-knihy: https://book.yunzhan365.com/bxqxl/rxuc/mobile/index.html Verze ve formátu PDF: http://www.bjreview.com/2022pdf/China_Insight202201_w.pdf

2) Protože příspěvek Pax AMERICANA versus Pax RF-ČLR pojednával výlučně 16-tý podepsaný dokument (Společné prohlášení…) a neobsahoval žádná hospodářská data spojená s dohodami hospodářského charakteru, doplňuji krátce, že podle čínských celních údajů činil v roce 2021 obrat zahraničního obchodu mezi ČLR a RF 147 miliard USD, s USA 755 miliard USD. Celkový obrat zahraničního obchodu ČLR v roce 2021 činil více než 6 bilionů USD. Podíl RF na zahraničně-ekonomických zájmech ČLR je ve skutečnosti zanedbatelný, zatímco pro RF je ČLR druhým nejdůležitějším partnerem po EU. S pravděpodobností hraničící s jistotou vojensko-technické komplexní výrobky jsou téměř jediným ruským vývozem do ČLR z oblasti špičkových technologií. Jedinečné postavení RF v Eurasii dané historií a jeho přírodní zdroje jsou hlavním předmětem aspirací západních a východních partnerů RF.

Různé problémy s kořeny v historii i nedávné minulosti činí vztah mezi RF a ČLR v mnoha ohledech obtížným. Za to ve vztahu obou vůdců funguje osobní chemie výborně. Proto oba vystupují jako tvrdí vůdci, navzájem se oceňují za to, co dokázali a společně z Pekingu vzkázali: Jsme proti jakémukoliv rozšíření NATO.  Západ se tak ocitl v obtížné pozici. Musí bránit své hodnoty před globální ofenzivou páru RF-ČLR strategií, kterou k tomu zvolil. Ta je zcela odlišná od té, kterou krátce popíši příště. Západní strategie může totiž vést k dalšímu překvapení, které nevylučuje ani ruský akademik Arťom Lukin: Pokud USA budou pokračovat ve své současné politice dvojího zadržování vůči Rusku i Číně, neexistují žádné zjevné hranice, jak daleko a hluboko by se čínsko-ruská aliance mohla rozvíjet v budoucnu.

To by si měli uvědomit vládnoucí politici USA, EU a Ukrajiny, včetně ministra zahraničí ČR, který se může vrátit z návštěvy Ukrajiny ještě více odhodlaný pomáhat tonoucímu. Tím je šéf ukrajinské diplomacie Kuleba. Ten vyzval ze strachu a rozhodnutí NATO nebojovat na Ukrajině, abychom nevěřili apokalyptickým předpovědím západních médií. Fox News citovala předsedu sboru náčelníků štábů americké armády generála Marka Milleyho: pokud Rusko napadne Ukrajinu, může být ukrajinské hlavní město obsazeno do 72 hodin. Agentura Reuters již sečetla mrtvé. A Kuleba tvrdí, že nepřítel je ten, kdo by se měl bát nás, ne my jeho. Oba ministři, náčelník štábů a Reuters zapomněli: Neuznáš-li svou chybu, děláš další chybu.3) Zimní olympijské hry v Pekingu podobně jako návštěva, jednání prezidentů Putina a Si a výsledky podepsaných dokumentů budou hodnoceny v USA, EU a předpokládám i v ČR. Protože očekávám zveřejnění standartních hodnocení z pozice západního myšlení, pokusím se hodnocení rozšířit o kratší vysvětlení s pomocí konceptu vítězné strategie. Tu symbolizuje dramatická zápletka smrtelného rizika, kterou lze v českém jazyce nazvat šlápnutí na tygří ocas. A také strategie harmonie, včetně její aplikace v manželství. Ta obsahuje předpoklad zvolení a použití vítězné strategie. A pravděpodobně jako třetí se zmíním o následcích harmonie jako optimálního modus vivendi pro svět konkurence ve smyslu prezidenta Si.

Pro přípravu k lepšímu pochopení uvedené problematiky doporučuji znajícím ruštinu seznámit se s vědeckou prací A. A. Krušinského z Institutu Dálného východu RAV. Философские науки - 7/2018 Philosophical Sciences - 7/2018, Стратагемная рациональность традиционного Китая, А.А. Крушинский, Институт Дальнего Востока РАН, Москва, Россия, DOI: 10.30727/0235-1188-2018-7-38-50. Jako další k doporučení se mi jeví rčení, které původně odkazovalo na dobré vzájemné porozumění mezi panovníkem a ministrem, později se užívalo k popisu harmonického vztahu mezi blízkými přáteli, či mezi manželem a manželkou, v obou případech ve smyslu - prostředí vhodné pro růst a rozvoj. Rčení zní: jako ryba, která našla vodu. A do třetice: Cesta středu (中庸). Dílo bylo nejdříve kapitolou v konfuciánském textu Kniha obřadů, později bylo považováno za jednu ze čtyř hlavních konfuciánských kánonů. Překládá se také jako Nauka rovnováhy, Nauka středu, Střední cesta, nebo Nauka harmonie. Z Cesty středu, pochází mj. rčení 半途而廢 (bàn tú ér fèi), v doslovném překladu vzdát to v půlce. Jinými slovy: nechat něco nedokončeno. Tento zlozvyk je typický současné době. Proto problémy, pocit marnosti a strach se kumulují. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell

Propojenost - Inovace – Inkluzivita

Propojenost - Inovace – Inkluzivita

Jan Campbell 

14. listopadu 2023
San Francisco je již dlouho uznávánoU bránou do Asie a Tichomoří – a díky prezidentu Bidenovi a viceprezidentce Harrisové jsme hrdí na to, že můžeme hostit setkání lídrů na summitu APEC v roce 2023, řekla Nancy Pelosi.

CIIE - Čínský mezinárodní veletrh dovozu

CIIE - Čínský mezinárodní veletrh dovozu

Jan Campbell 

6. listopadu 2023
V době kdy čtete tento příspěvek byly otevřeny brány již k 6. CIIE – Čínskému mezinárodnímu veletrhu dovozu. Otevřen byl 5. listopadu a bude končit 10. listopadu 2023.

Jak se Peking stal Mekkou

Jak se Peking stal Mekkou

Jan Campbell 

1. listopadu 2023
Prezident Si představil plány na obnovu starobylé Hedvábné stezky před deseti lety a s ní i na přetvoření globálního obchodu a politiky, v jejímž středu bude Čína pevně usazena.

Budoucnost Střední Evropy

Budoucnost Střední Evropy

Jan Campbell 

27. října 2023
Pod záštitou a se závěrečným projevem J. E. Kardinála Dominika Duky, oddaného tradiční církvi a jedné z těch osobností, které současná církev potřebuje jako sůl, se ve dnech 13. až 15. října 2023 konala v Praze v Hotelu Pyramida v...

Třetí mezinárodní fórum Pás a stezka

Třetí mezinárodní fórum Pás a stezka

Jan Campbell 

17. října 2023
V době, kdy čtete příspěvek, probíhá nebo již proběhla velká událost, o které veřejně právní média referují způsobem, který neodpovídá významu fóra, za to ale plně odpovídá novodobé mediální praxi a principům žvanění.

Vysoká sázka na výstavbu jaderných elektráren v Uzbekistánu

Vysoká sázka na výstavbu jaderných elektráren v Uzbekistánu

Jan Campbell 

14. října 2023
Někteří odborníci preferují výstavbu zařízení s malými reaktory, někteří odborníci vyjadřují obavy o bezpečnost jaderných elektráren.

Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%