Svátek má: Barbora

Komentáře

Jan Campbell

analytik, publicista

Postřehy z daleka (2)

Čtvrtý postřeh se týká obavy z občanské války. V sousední Ukrajině se diví, že česká kotlina chápe Ukrajince jako migranty a prakticky nikdo se nezajímá o započatý boj mezi Moskevskou, Konstantinopolskou a Rozkolnickou pravoslavnou církví.

V době kdy pracuji na příspěvku, se nachází jeden z dvou instalovaných pomocníků Rozkolnické církve (jeden americký, jeden kanadský občan!) na pracovní návštěvě v US Department of State. Druhý se stará o formulování požadavků na navrácení teritorií (Smolenska, Rostova, Kubáně, části Brjanské oblasti apod.) a finanční kompenzace. Světe div se! Kompenzace od doby, kdy se uvedená teritoria stala součástí Ruského státu, tj. od roku 1589. Doma, jenom v peníze věřící prezident Porošenko, který se umí v případě potřeby transformovat i do věřícího v Boha, poslal své slouhy varovat kněze Moskevské patriarchie. V případě odporu je čeká to, co je nemine, a ani prezidenta: Smrt. Ta přijde ke každému, kdo ignoruje, že církevní majetek – podle Porošenko, není ve vlastnictví církve, ale ve vlastnictví státu nebo obce. Prezidentovo tvrzení neodpovídá skutečnosti, ani platným zákonům Ukrajiny. Rozkol v Pravoslavné církvi, včetně církví v české kotlině, je typickým příkladem toho, že věřící a náboženství jsou pouze prostředkem k získání finančních prostředků a udržení moci nad občany. Rozkol v církvi představuje současně další prostředek v nevyhlášené válce proti Ruské federaci. Nebezpečí občanské války na prakticky vylidněné Ukrajině nelze považovat pouze jako vnitřní záležitost Ukrajiny, nebo vztahu Ukrajiny s Ruskou federací, ale jako potenciální nebezpečí pro ČR, SR a EU. V ní žijící milióny Ukrajinců nebudou, s pravděpodobností hraničí s jistotou, mlčky akceptovat střelbu a násilnou smrt svých rodičů a příbuzných, kteří zůstali, nebo museli zůstat doma. To ani tehdy, kdyby se EU rozhodla si vykupovat klid a mír Eurem.

Pátý postřeh se týká migrace a zasedání představitelů členských států EU v Salcburku. Nevím, zda poradci našich rádoby vůdců řekli svým šéfům před diskuzí o migrantech, že v sousedním Švýcarsku jenom několik z 90 tisíc uznaných azylantů – migrantů pracuje. Jak je to možné? Snad příště najdu čas na odpověď, která bude konkrétnější než sdělení ministra Hamáčka o tom, že rezoluce OSN o migrantech nebude závazná.  Na otázku, zda problém migrace bude vyřešen nebo bude jenom spravován, nedal ani premiér vševěd, pan Babiš odpověď. Zato jednání o brexitu mi dovolují představit si, že k brexitu s velkou pravděpodobností nedojde. Vítr v plachtách cítí i premiér Babiš. Proto doporučuje nové referendum. K brexitu podle mého nemůže nedojít. Proč? Moderní Sherlock Holmesové již cítí ruskou stopu i v referendu o brexitu. Vydali se na cestu hledání pravdy podobně, jako hledal Mánes v poledne způsob zachycení tetelení (vlnění scény pozorované skrze horký vzduch, ale i vzdálené míhavé světélkování) na sluncem rozpáleném žitném poli. Nehledě na tetelení, v tomto případě ve smyslu fyzického pocitu strachu, vědomě klamou evropskou veřejnost požadavkem na otevřenou hranici s Irskem. Něco podobného by nemělo existovat při výstupu UK z EU. Vždyť EU má posílit ochranu vnější hranice. Ochranu hranic nelze dělat výběrově, podobně jako nelze očekávat, že žena může být jenom částečně těhotná.

Pohled z druhého úhlu indikuje, že případná hranice mezi Irskem a UK by zkomplikovala život pašerákům a zástupcům volného obchodování. Všude přítomná ruská stopa a ruské nebezpečí by tak mohly být oslabeny v době, kdy se Polsko snaží nahradit roli Velké Británie ve spojenectví s USA a podpořit je v boji proti Rusku. Nesmíme také zapomenout krimi na pokračování: Skripal &Co. To poslední uvedlo na scénu modelku-call girl, rodačku z Nižního Novgorodu, Annu Šapirovou a jejího manžela, Brita s pochybnou historií, Alexe Kinga. Manželé, jak se mi jeví, nezvládli nejenom jídlo v restauraci Prezzo, ale i role, které přijali (od koho, a za kolik, nevím, ale mohu si představit) v nekonečném, ale efektivním dehonestování ruských tajných služeb. Nebudu se divit, dojde li k žalobě restaurační sítě Prezzo za zřejmě zinscenované otrávení s následným oficiálním utajením vyšetřování a výsledku v zájmu bezpečnosti Velké Británie. Zcela jistě by ale honorář páru nestačil na zaplacení škody, kterou umí britský soud, jak učí historie, dobře posoudit.

Šestý postřeh se týká zlata a miliard, jejichž zjištění původu nebude představovat pro ruské Sherlocky problém. To za předpokladu, že následující zpráva odpovídá skutečnosti. Podle řeckého serveru greeknation, provedli ruské speciální jednotky v těchto dnech bez narušení dočasného dohody RF s Tureckem, tichou akci v Idlibu. V uvedené, 13 hodin trvající akci se ruské speciální jednotky zmocnili s pomocí 8 letadel SU-35 a 30 vrtulníků 22 tun zlata a 2 miliard USD Vše bude předáno CB Sýrie. Žádné turecké, americké nebo izraelské letadlo nevzlétlo, žádný tank proti-Assadovské koalice se nedal na cestu. Oficiální potvrzení zprávy greeknation se mi nepodařilo získat. To jsem čekával, proto nejsem zklamán. Zpráva totiž zapadá do kontextů fake news a sestřelení IL-20, včetně reakce prezidenta Putina. Tu hodnotí část ruské veřejnosti jako měkkou. Dlouhodobé porušování státní suverenity Sýrie Izraelem, hrubé narušení vojensko - spojenecké důvěry mezi Izraelem a RF krátce po uzavření dočasné dohody o neosvobození Idlibu mezi RF a Tureckem, a v neposlední řadě řetězec nešťastných náhod, které podle prezidenta Putina existují, podle mé zkušenosti ale neexistují (protože nic není náhoda) nezůstanou bez odezvy. Veřejnost se o následcích a odezvě možná nikdy nedozví. Proto nechť slouží tato část příspěvku jako reference.


Poslední, sedmý postřeh v druhé části příspěvku se týká ČLR. Reakce oficiálního mluvčího čínského ministerstva zahraničí Keng Šuanga na sankce USA kvůli koupi ruské vojenské technologie ČLR byla na čínské poměry jednoznačná: Čínská strana je silně rozhořčena zmíněnými opatřeními… Jednání americké strany hrubě porušilo základní principy mezinárodních vztahů. Nebudu se podrobněji rozepisovat o problematice sankční hysterie, která se velmi podobá neurotické poruše. Tu charakterizuje citová labilita a sebestřednost se sklonem k teatrálnímu chování a afektům.

Používám označení hysterie, přestože se dnes jedná o pojem zastaralý a nevhodný. Je totiž etymologicky spjat s ženským pohlavím, a získal pejorativní význam. Hysterie v mém pojetí kontextu dobře podporuje a doplňuje narcistický profil prezidenta Trumpa. Má totiž přímý vztah k jeho citové labilitě a sebestřednosti se sklonem k teatrálnímu chování a afektům. Kromě toho výborně doplňuje působení pana Robert Emmet Lighthizera (1947) v prezidentské administraci. V ní působí od 15. Května 2017 jako 18-tý United States Trade Representative. Od začátku doby svého působení v prezidentské administraci zastínil tento American attorney ministra obchodu Wilbur Rossa a ministra financí Steven Mnuchina.

Pro české vyjednávače, dostanou li někdy šanci něco vyjednávat s americkou vládou, doporučuji studium jednání USA s Mexikem a konzultaci s mexickým ministrem hospodářství., Ildefonso Guajardo. Ten může opakovat a vysvětlit obsah toho, co již veřejně řekl: Any deal where Lighthizer is not responsible for the architecture doesn’t see the light of the day. Je to důležité pro pochopení pozice, poslání a práce Lighthizera, desetiletí vzdělávajícího se v čínských poměrech a politice. Lighthizer je mimořádně znalý současných čínských poměrů, stavu společnosti a politiky ČLR. O svém působení ve vládě prezidenta Trumpa řekl v květnu t.r. v US Chamber of Commerce jasně: As a member of Trump’s cabinet, I’m in it for one reason. Důvod představuje pochopení obchodního deficitu jako výzvu k reflexi na paradigma, které vyžaduje kompletní změnu, včetně vytvoření správného vztahu mezi USA a ČLR. Zmiňuji se o Lighthizerovi, protože to, co dnes sledujeme z daleka, je začátek toho, co nemine EU. Tím i nás v kotlině, ve které, podobně jako v EK neznám nikoho schopného se prosadit svojí kvalitou znalostí ČLR, jakou představuje R. E. Lighthizer.

Alibaba´s ještě šéf, Jack Ma to řekl jinými slovy: Sankce budou trvat dvacet let. Nevím, zda pan Ma ve svém výroku zohlednil další, zatím veřejně málo pojednávanou výzvu. Ta se netýká umělé inteligence (AI), ale kvantové vědy a kvantových technologií. Ty představují jak pro USA, tak i EU daleko komplexnější výzvu než AI. To dokazuje i skutečnost, že administrace prezidenta Trumpa jenom nedávno přijala do svých řad prvního specialistu na kvantové technologie. Špičkou v této oblasti tvoří již dnes RF a ČLR. I proto se o kvantových technologiích píše pro evropskou veřejnost v homeopatických dávkách a málo. Kdo se zajímá o tuto sféru, může se seznámit s veřejně dostupnou zprávou nazvanou Quantum Hegemony? China’s Ambitions and the Challenge to U.S. Innovation Leadership, zveřejněnou 12. září t.r. Center for a New American Security. Autory zprávy jsou Elsa Kania a John Costello.  

Kdo chce lépe porozumět komplexitě sankční problematiky, mohl by si připomenout 18. září 1931, tzv. Mukden Incident. Ten je hodnocen jako pretext  invaze Japonska do Manchurie. I proto má také den vyhlášení nových sankcí USA proti ČLR význam: Den 87. výročí uvedeného incidentu. Na druhé straně rozvahy o sankcích USA je nezbytné si uvědomit, že ČLR pod vedením prezidenta Si se nevzdá svého strategického cíle, formulovaného jako Made in China 2025, a USA pod vedením prezidenta Trumpa, nebo jiného prezidenta, se nevzdají svého cíle omezit, když ne již zcela pozastavit vývoj ČLR. Bylo by proto naivní v EU očekávat, že se mezinárodní situace uklidní, přejde na cestu férové spolupráce a mírového soužití, včetně spolupráce USA a EU s RF a ČLR. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell

Propojenost - Inovace – Inkluzivita

Propojenost - Inovace – Inkluzivita

Jan Campbell 

14. listopadu 2023
San Francisco je již dlouho uznávánoU bránou do Asie a Tichomoří – a díky prezidentu Bidenovi a viceprezidentce Harrisové jsme hrdí na to, že můžeme hostit setkání lídrů na summitu APEC v roce 2023, řekla Nancy Pelosi.

CIIE - Čínský mezinárodní veletrh dovozu

CIIE - Čínský mezinárodní veletrh dovozu

Jan Campbell 

6. listopadu 2023
V době kdy čtete tento příspěvek byly otevřeny brány již k 6. CIIE – Čínskému mezinárodnímu veletrhu dovozu. Otevřen byl 5. listopadu a bude končit 10. listopadu 2023.

Jak se Peking stal Mekkou

Jak se Peking stal Mekkou

Jan Campbell 

1. listopadu 2023
Prezident Si představil plány na obnovu starobylé Hedvábné stezky před deseti lety a s ní i na přetvoření globálního obchodu a politiky, v jejímž středu bude Čína pevně usazena.

Budoucnost Střední Evropy

Budoucnost Střední Evropy

Jan Campbell 

27. října 2023
Pod záštitou a se závěrečným projevem J. E. Kardinála Dominika Duky, oddaného tradiční církvi a jedné z těch osobností, které současná církev potřebuje jako sůl, se ve dnech 13. až 15. října 2023 konala v Praze v Hotelu Pyramida v...

Třetí mezinárodní fórum Pás a stezka

Třetí mezinárodní fórum Pás a stezka

Jan Campbell 

17. října 2023
V době, kdy čtete příspěvek, probíhá nebo již proběhla velká událost, o které veřejně právní média referují způsobem, který neodpovídá významu fóra, za to ale plně odpovídá novodobé mediální praxi a principům žvanění.

Vysoká sázka na výstavbu jaderných elektráren v Uzbekistánu

Vysoká sázka na výstavbu jaderných elektráren v Uzbekistánu

Jan Campbell 

14. října 2023
Někteří odborníci preferují výstavbu zařízení s malými reaktory, někteří odborníci vyjadřují obavy o bezpečnost jaderných elektráren.

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%