Svátek má: Jitka

Komentáře

Jan Campbell

analytik, publicista

Praha na hřbitově metropolí

S tříročním zpožděním od soboty 20.října se volí (volilo) v Afganistánu. Volby byly prodlouženy i na neděli (pozn.redakce).

Více než 2.500 kandidátů se utkalo o 249 míst na politickém výsluní v horkém prostředí, ve kterém dostanou za práci v přepočtu 2.000 euro měsíčně oproti našinci, který si nevydělá tuto částku ani za rok. Horké prostředí tvoří během voleb nejenom cca 54 000 vojáků, policistů a členů tajných bezpečnostních služeb, majících za úkol jakž takž zabezpečit volby, ale i série již provedených výbuchů (v době práce na příspěvku) v bezprostřední blízkosti volebních místností.

Horké prostředí Afganistánu má své kořeny daleko před porážkou Talibánu před 17 lety. Tříleté zpoždění voleb, sebevědomé aktivity Talibánu a rostoucí počet do Afganistánu importovaných IS extrémistů na jedné straně, nedávná jednání amerického vyslance pro mírová jednání v Afganistánu Zalmay Khalizada v Kataru s představiteli SAE, Pákistánu, SAT a Talibánu, a většinová pozice českých politiků nehodlajících stáhnout české vojáky z Afganistánu, i když nečekají úspěch, to vše dovoluje mluvit o neúspěchu západního exportu demokracie do pragmaticky orientovaného a hrdého Afganistánu.

Uvedené potvrzují poslední veřejně dostupné výroky, včetně ex-ministra zahraničí Zaorálka. Cituji z Právo, z 19.10.: Jde o to, abychom nevytvářeli protektorát na věčné časy, ale abychom hledali způsob, jak situaci dovést k vyústění, v němž nebude potřeba našich vojáků. Fantastové typu předsedkyně branného výboru, Jany Černochové (ODS), která, cituji: Dokonce (jsem) přesvědčena, že by bylo na místě znovu vyslat rekonstrukční tým, který má v oblasti dobrou pověst, protože pomáhal stavět školy a přehrady, by si mohli uvědomit, že ČR se k žádné obchodně lukrativní zakázce, o projektech nemluvě, v budoucnu nedostane. Stačí se seznámit s nedávným článkem v Financial Times, který jasně a přesvědčivě popisuje ztrátu smlouvy německého Siemens na dodávku elektřiny v Iráku v hodnotě 15 miliard USD ve prospěch americké GE. Embargo, dodávky iránského plynu byly slabší než důvody amerického tlaku: 7 tisíc padlých amerických vojáků v Iráku od 2003.

Pro kontrolu fantazírování o Afganistánu, obsahujícího další český tunel pro odtékání peněz, a tvorbu realistické zahraniční a vnitřní politiky, vše v kontextu nadcházejících oslav 100 let od založení Republiky Československo, doporučuji si přečíst nedávno vydanou knihu v českém jazyce Praha na hřbitově metropolí (ISBN 978-80-7557-129-8). Někdo z materiálně dobře zabezpečených politiků by ji mohl darovat svým kolegům ve vládě, Senátu, PS, a univerzitním fakultám zaměřených na politologii, historii a sociologii. Zcela určitě by dárce našel způsob jak dar odepsat z daní.

Pro neinformované ohledně historie, o českých výdajích v Afganistánu v miliardách Kč ročně, a za poslední desetiletí uvádím odkaz: http://www.mise.army.cz/scripts/detail.php?id=3699 (10.9.2017 a novější). Kdo si myslí, že může v demokratické ČR z veřejně dostupných pramenů zjistit přesný počet českých účastníků afgánských misí, musí být zklamán. Otázka v žádosti podle zákona par. 6 odst. 1 zákona č 106/Sb. O svobodném přístupu k informacím nebyla konkrétně odpovězena. Dva a půlstránkový seznam odkazů na internetové stránky MO jako odpověď, mluví sám za sebe a přinejmenším o mlžení již proto, že se čísla nedají (s) počítat.



Autor knihy Praha na hřbitově metropolí, arabista, pracující v minulosti mimo jiné téměř patnáct let v různých diplomatických funkcích a zabývající se problematikou čtyři desetiletí, Miroslav Belica (1952) popisuje a faktologicky analyzuje mimo jiné účast Prahy (od roku 2002) na kontroverzních velmocenských operacích dobových spojenců v posledních čtyřech dekádách. Od prvního dne sovětské okupace Afganistánu v roce 1979, odjezdu Babraka Karmala z českého exilu do Kábulu, přes sovětské stažení, ovládnutí Afganistánu USA podporovanými militantními islámskými skupinami, vstupu USA - UK na hřbitov metropolí po 11.9.2001, až po současnost.

Ta se nabízí jako možnost bilancovat, jaký je nejenom praktický efekt českého angažmá v Afganistánu, ale efekt celé křížové výpravy, jak ji nazval hned po 11. Září americký prezident Bush (Remarks by the President Upon Arrival   - 20.2.2018)

Bilance může obsahovat skutečnost, že nehledě na obrat o 180 stupňů, prostou výměnou hegemona po listopadu 1989 fakticky k žádné změně ve směru větší samostatnosti a nezávislosti rozhodování nedošlo. Nehledě na vysoké bezpečnostní riziko v zemi, obtěžování dívek mladými muži mimo školu a na cestě do ní (Metoo tam nikoho nezajímá, a rovnost pohlaví v Afganistánu neexistuje), a monitoring účastníků voleb Talibánem, chtějí jít k volbám především mladí. Generace 9/11, která ví o vládě Talibánu jenom z vyprávění rodičů, tvoří ale nezanedbatelnou část z cca 9 milionů Afgánců s volebním právem. O nebezpečí, které hrozí dorůstající generaci Afgánců, se píše v nedávno zveřejněné studii organizace Save The Children. Osobně vidím nebezpečí především v nenapsaném: Nelze věřit žádným oficiálním statistikám. Statistiky, tvořené západními konzultanty a úředníky, nemohou objektivně zohlednit bezpečnostní situaci, kulturní bariéry a nedostatečnou infrastrukturu. Po absolvování školy, mladí nenajdou doma práci. Podle výzkumu vlády USA cca 20 procent zapsaných žáků a žákyň ve školách, nechodí do školy. Podle zprávy UNICEF z léta t.r. 3.7 milionů z 9.4 milionů vzdělání povinných dětí, není vůbec zaregistrováno ve školách, proto do nich nechodí. Ve škole si učitel, má li štěstí, vydělá cca 125 Euro za měsíc. Srovnávat jeho plat s platem poslance nebo vojáka - okupanta, je provokací.

Bilance by ale měla obsahovat analýzu následků bujícího odesílání neúspěšných migrantů a dětí zpět do Afganistánu, například SRN. A také obsah slov Edwarda Girardeta, amerického válečného zpravodajce, který pozoruje tři desetiletí peripetie afgánské války, a která uvedl autor knihy Praha na hřbitově metropolí na poslední stránce (315): Afgánci jsou unaveni válkou. Jsou také unaveni přítomností cizích sil…Současná bezpečnostní situace je nejhorší, jaká může být. Válka k ničemu nevede, snad jen místní lidé jsou stále více skeptičtí a podezřívavější ohledně záměrů Západu…Žádný Afgánec nebude o míru jednat z pozice slabosti. Taková je realita, i když si politici ve Washingtonu, v Londýně a Bruselu myslí něco jiného. Afgánci si stejně nakonec zvolí to, co je nejvýhodnější pro ně a pro jejich rodiny, a nikoli to, co chce vnější svět…Kéž by tak jednali politici v české kotlině. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell



Propojenost - Inovace – Inkluzivita

Propojenost - Inovace – Inkluzivita

Jan Campbell 

14. listopadu 2023
San Francisco je již dlouho uznávánoU bránou do Asie a Tichomoří – a díky prezidentu Bidenovi a viceprezidentce Harrisové jsme hrdí na to, že můžeme hostit setkání lídrů na summitu APEC v roce 2023, řekla Nancy Pelosi.

CIIE - Čínský mezinárodní veletrh dovozu

CIIE - Čínský mezinárodní veletrh dovozu

Jan Campbell 

6. listopadu 2023
V době kdy čtete tento příspěvek byly otevřeny brány již k 6. CIIE – Čínskému mezinárodnímu veletrhu dovozu. Otevřen byl 5. listopadu a bude končit 10. listopadu 2023.

Jak se Peking stal Mekkou

Jak se Peking stal Mekkou

Jan Campbell 

1. listopadu 2023
Prezident Si představil plány na obnovu starobylé Hedvábné stezky před deseti lety a s ní i na přetvoření globálního obchodu a politiky, v jejímž středu bude Čína pevně usazena.

Budoucnost Střední Evropy

Budoucnost Střední Evropy

Jan Campbell 

27. října 2023
Pod záštitou a se závěrečným projevem J. E. Kardinála Dominika Duky, oddaného tradiční církvi a jedné z těch osobností, které současná církev potřebuje jako sůl, se ve dnech 13. až 15. října 2023 konala v Praze v Hotelu Pyramida v...

Třetí mezinárodní fórum Pás a stezka

Třetí mezinárodní fórum Pás a stezka

Jan Campbell 

17. října 2023
V době, kdy čtete příspěvek, probíhá nebo již proběhla velká událost, o které veřejně právní média referují způsobem, který neodpovídá významu fóra, za to ale plně odpovídá novodobé mediální praxi a principům žvanění.

Vysoká sázka na výstavbu jaderných elektráren v Uzbekistánu

Vysoká sázka na výstavbu jaderných elektráren v Uzbekistánu

Jan Campbell 

14. října 2023
Někteří odborníci preferují výstavbu zařízení s malými reaktory, někteří odborníci vyjadřují obavy o bezpečnost jaderných elektráren.

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%