Svátek má: René

Byznys

Velikost textu:

Míra úspor domácností i zisků firem zůstává vysoká

Míra úspor domácností i zisků firem zůstává vysoká

Zpřesněný odhad českého HDP přinesl mírnou revizi směrem dolů. V mezičtvrtletním srovnání ekonomika stagnovala místo původně avizovaného růstu o 0,1 %.

Ilustrační foto
1. října 2023 - 09:30

V meziročním vyjádření pak klesla o 0,6 %, zatímco podle předchozích dvou odhadů to bylo o 0,4 %. Ekonomika tak stále zaostává za svou předpandemickou úrovní, a to o více než jedno procento, komentuje Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Hluboko pod předpandemickou úrovní se nachází především spotřeba domácností, která ale ve druhém čtvrtletí překvapila mírným mezičtvrtletním růstem, který si podržela i po revizi. Ve srovnání s předpandemickým posledním čtvrtletím roku 2019 však byla spotřeba domácností stále výrazně nižší, a to o téměř 9 %. Zároveň zveřejněné sektorové národní účty za druhé čtvrtletí potvrdily, že se domácnosti stále bojí utrácet a drží vysokou míru úspor. Ta byla dle statistického úřadu o 1,8 pb vyšší, než v předchozím čtvrtletí, přičemž ve srovnání s Q2 loňského roku byla vyšší o 2,9 pb. Celkově dosáhla 18,8 %, což je nevyšší úroveň od Q4 21. Od předpandemických úrovní, kdy se pohybovala kolem 12 % se tedy spíše vzdaluje. Míra investic domácností mírně poklesla, a to mezikvartálně o 0,2 pb, meziročně o 1 pb (na 7,2 %).

Naopak firmy se stále těší vysoké míře zisku. Ta v Q2 stoupla ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,4 pb, meziročně pak byla vyšší o 2,1 pb. Dosáhla tak 49 %, kde se naposledy nacházela v Q2 16. Míra investic firem stoupla mezikvartálně o 0,5 pb, meziročně však byla nižší o 1,5 pb.  Letos podle nás ekonomika vzroste o pouhých 0,1 %, zatímco příští rok by její růst měl zrychlit na 1,8 %. Mírný nárůst spotřeby domácností ve druhém čtvrtletí by mohl ukazovat na to, že se již odrazila ode dna. Její oživení bude přitom klíčové pro návrat ekonomiky na předpandemickou úroveň. S pokračujícím solidním růstem nominálních mezd a rychlým ústupem inflace se se bude zrychlovat růst reálných mezd. 

Právě výrazný pokles kupní síly domácností v předchozích čtvrtletích byl hlavním důvodem nižší spotřeby. Útraty domácností by měla podpořit rovněž vysoká úroveň nahromaděných úspor. Pozitivní je i pokračující investiční aktivita firem. Přestože tedy odhady HDP za celý letošní rok ukazují zhruba na stagnaci ekonomiky, druhé letošní pololetí by již mělo být ve znamení postupného obnovení hospodářského růstu. Rizika jsou však stále vychýlena spíše ve směru horšího vývoje, mimo jiné kvůli klesající poptávce v průmyslu a přetrvávající nejistotě ohledně míry oživení spotřeby domácností.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
9%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
70%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
530
ČEZ
959
ERSTE GROUP BANK A
875
KOFOLA CS
277
KOMERČNÍ BANKA
688.5
MONETA MONEY BANK
91
PHILIP MORRIS ČR A
15900
PHOTON ENERGY
49
PILULKA LÉKÁRNY
256
VIG
630
GEN DIGITAL
475