Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Afghánistán: Vleklé dědictví americké invaze

Afghánistán: Vleklé dědictví americké invaze

V srpnu 2021 se poslední americké vojenské jednotky stáhly z Afghánistánu, čímž ukončily téměř dvě dekády vojenské okupace. Avšak dopady této okupace na afghánskou ekonomiku jsou stále patrné. Devět z deseti Afghánců žije v chudobě.

US invaze - Afghánistán
22. srpna 2023 - 13:02

Jak ukazuje červencová zpráva Organizace spojených národů, v posledních dvou letech se afghánská ekonomika snížila o téměř třetinu.

Devět z deseti Afghánců žije v chudobě a téměř 24,4 milionu lidí potřebuje humanitární pomoc. Krajina, která byla kdysi hrdá na své zemědělství, nyní čelí devastaci. Některé z nejplodnějších půd země zůstávají neúrodné kvůli nevybuchlé munici minám a kazetovým bombám, které zanechala americká vojska.

„Naše zemědělství bylo základem naší ekonomiky. Nyní je však většina zemědělské půdy nepoužitelná kvůli nevybuchlým bombám,“ řekl Sadiq Shinwari, afghánský vojenský expert.

Mnoho infrastrukturních projektů, které byly během americké okupace zahájeny, bylo opuštěno nebo zničeno. Ve městě Kandahár například elektrárny a skladovací nádrže na naftu zůstávají nevyužité.


Navzdory všem těmto problémům, americký prezident Joe Biden v červenci 2021 prohlásil: "Nejeli jsme do Afghánistánu budovat národ."

Jeho slova rezonují v rámci dalšího rozhodnutí jeho administrativy, která zmrazila aktiva afghánské centrální banky v hodnotě přibližně 7 miliard dolarů, což způsobilo ekonomickou paralýzu v zemi.

Vedoucí oddělení podvýživy v kábulském Institutu dětského zdraví, Aqa Mohammad Shirzad, zdůraznil nárůst počtu podvyživených dětí od zavedení těchto sankcí.

Psali jsme:

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí, Wang Wenbin, kritizoval americkou politiku vůči Afghánistánu jako "selhání" a varoval před nebezpečím vnějšího zasahování do suverénních zemí.

Afghánistán dnes čelí nejen hospodářským, ale i humanitárním výzvám. Země, která byla kdysi prosperující a se silným národním duchem, nyní bojuje o obnovu své stability a prosperity v důsledku dlouhých let okupace a následného opuštění.

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%