Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Africký průšvih české diplomacie bobtná, varuje Hašek

Africký průšvih české diplomacie bobtná, varuje Hašek

Advokát a bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek upozorňuje na fiasko české diplomacie, které se pirátský ministr zahraničních věcí Jan Lipavský snaží bagatelizovat. A problém je prý daleko závažnější, než nám vláda tvrdí. 

Michal Hašek
9. listopadu 2023 - 06:30

„Africký průšvih české diplomacie bobtná. Nenápadný odstavec ve zpravodajství TV NOVA totiž ukazuje, že Nigérie není jedinou zemí, která bezprecedentně 24 hodin před návštěvou v zásadě odmítla českého premiéra a jeho delegaci při jeho nynějším africkém turné. Snaha maskovat to větou, že v Africe je rušení návštěvy vlastně normální, ukazuje vedle fatálního selhání krizového PR hloubku diplomatického problému. Zdá se, že např. sen o nestálém členství ČR v Radě bezpečnosti OSN se začíná rozplývat, pokud budou chybět právě africké hlasy. Tyto zprávy nejsou ke slavení, brutálně utrpěla prestiž naší země jako celku. A to jsme měli od dob Československa v Africe slušnou pozici," uzavřel svůj komentář k zahraniční cestě premiéra Fialy advokát Michal Hašek.


(z facebooku Michala Haška)

Bývalý hejtman Jihomoravského kraje svým příspěvkem komentoval článek na serveru tn.cz, který rozkrýval podrobnosti zahraniční cesty premiéra Fialy a rušení diplomatických schůzek ze strany afrických protějšků.  

Návštěva premiéra Petra Fialy (ODS) a jeho doprovodu v Nigérii byla zrušena. Právě to způsobilo obrovské logistické problémy diplomatům i Úřadu vlády. Celá delegace nakonec zůstane v Keni o den déle a následně se přesune do Ghany, popsal server tn.cz. 

Podle české vlády Nigérie oznámila, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program, včetně podnikatelského fóra. Někteří odborníci na zahraniční politiku jsou přesvědčení, že to může ale souviset také například s tím, jak Česko podporuje v OSN Izrael.


Zrušení cesty však způsobilo nemalé problémy. "Prakticky to znamená několik věcí. V první řadě je potřeba upravit letový plán podle toho, jak se plánuje ten další program. Znamená to například prodloužení pobytu v hotelu, a to jak pro předsedu vlády a jeho delegaci, tak pro novinářský doprovod," řekl TV Nova mluvčí Úřadu vlády Václav Smolka.

Lipavský zrušení setkání bagatelizuje

Česko dostalo od Nigérie diplomatický direkt. Země bez náhrady zrušila návštěvu české delegace v čele s premiérem. A to v době, kdy už byla česká delegace v Africe. Podle místopředsedy zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jaroslava Bžocha (ANO) se jedná o diplomatickou facku české diplomacii v souvislosti s českou podporou Izraele. Ministr zahraničí Jan Lipavský celou situaci bagatelizuje a krok Nigérie s českou podporou Izraele spojovat nechce.

Podle politologa Josefa Mlejnka z Univerzity Karlovy však zrušení cesty svědčí o tom, že by měli čeští ministři ve svých vyjádřeních k mezinárodní politice brát v potaz skutečné zájmy ČR a chovat se pragmatičtěji.

Psali jsme:

„Podpora Izraele v podobě mediálních gest je evidentně kontraproduktivní,“ uvedl Mlejnek. Jak píše server Echo24.cz, za mediální gesto považuje politolog Mlejnek i nedávnou debatu ohledně rezoluce Organizace spojených národů (OSN) vyzývající mimo jiné k humanitárnímu příměří mezi Hamásem a Izraelem.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) koncem října po hlasování na sociální síti X uvedla, že se za OSN stydí a Česko nemá v organizaci, „která fandí teroristům“, co dělat. „Tyto postoje se sice dobře prodávají doma u elektorátu vládních stran, v zahraničí ale mohou vést k miliardovým ztrátám,“ cituje Mlejnka server echo24.cz. 

„Tak jsme zjistili, že ta Nigérie, která nepřijala Fialu, byla jen náhradním cílem za Angolu, která našeho světového lídra odmítla přijmout už předtím. Ještě bych zkusil Lesotho nebo Burkinu Faso. Tam by ho třeba vzít mohli. Teď už máme z ostudy na 10 kabátů," okomentoval fiasko české diplomacie na svém facebooku advokát a předseda strany PRO Jindřich Rajchl. 

„Začátek…. A konce… Po Angole odmítla i Nigérie… A odmítají nás další. Je to skutečně tragédie. Myslím tuto vládu… 

“Česko se snaží silněji zabodovat v Africe. Po nedávných cestách dvou ministrů se na africkou misi chystá i premiér Petr Fiala (ODS), který v doprovodu podnikatelů navštíví mezi třetím a jedenáctým listopadem Etiopii, Keňu, Angolu, Ghanu a Pobřeží slonoviny. Premiér by měl na cestě podpořit i zakázky pro obranný průmysl.”

Ze středu Evropy to vypadá jako bezvýznamný výpadek v cestovním itineráři. Jenže zrušení návštěvy českého premiéra Petra Fialy v Nigérii, jež je africkou supervelmocí a má tolik obyvatel jako polovina EU, je pro Česko v Africe výbuch roku. Naznačuje rovněž nástrahy spojené se zahraniční politikou prováděnou doma pomocí aktivistických gest,” okomentovala zrušení návštěvy premiéra senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. 

(jar, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
11%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%