Svátek má: Barbora

Politika

Velikost textu:

Biden si koleduje, aby nebyl označen za ruského švába

Biden si koleduje, aby nebyl označen za ruského švába

Na českém internetu to zase jednou pěkně jede. A tentokrát se ocitl na mušce českých elfů dokonce i samotný americký prezident Joe Biden. Například taková Miroslava Němcová z ODS má naprosto jasno!

Joe Biden, americký prezident
18. listopadu 2022 - 11:03

Krátce po včerejším zveřejnění informace o dopadu rakety v polském Przewodówě se v rámci české komentátorské i politické scény vyrojilo značné množství reakcí, které byly následně během noci dosti konfrontovány s obsahem sdělení od polských i amerických činitelů. 

Po Bidenově prohlášení, že je „nepravděpodobné“, že by raketa byla vypálena v Rusku, amerického prezidenta europoslanec Jan Zahradil (ODS) varoval, že si takto „koleduje“ o to, aby jej „český Twitter zařadil na seznam proruských dezinformátorů“. Podle novinářky Apoleny Rychlíkové by se zdrženlivý přístup měli začít učit i mnozí čeští ministři. Přisadil si i expředseda Zelených Matěj Stropnický.

Hned po rozšíření zpráv českými médii se po českých sociálních sítích šířilo značné množství reakcí k incidentu. Polsko sice následně potvrdilo, že raketa, která včera dopadla na území obce Przewodów v Lublinském vojvodství během masivního ruského ostřelování Ukrajiny a zabila dva polské občany, byla ruské výroby, polský prezident Andrzej Duda však uvedl, že zatím není došetřeno, kdo raketu vypálil.

Podle amerického prezidenta Joea Bidena se má zdát „nepravděpodobné“, že by byla vystřelena z Ruska, což následně měli pro agenturu AP potvrdit i tři američtí představitelé, kteří uvedli, že předběžné odhady naznačují, že raketu na přilétající ruskou vypálily ukrajinské síly v rámci úterní drtivé salvy proti ukrajinské elektrické infrastruktuře.


Zatímco mnozí politici z exekutivy váhali označit útok za úmyslný, senátorka ODS Miroslava Němcová incident viděla jednoznačně: 

„Nevěřím, že Rusko zaútočilo na Polsko omylem. Je to buď záměrná provokace, nebo důkaz, že Rusáci mají ve všem naprostý bordel. Ale omyl se tomu říkat nedá,“ uveřejnila s tím, že „není na co čekat“.

Dosti odlišně již krátce po incidentu reagoval někdejší předseda vojenského výboru NATO a současný kandidát na prezidenta Petr Pavel. 

„Při takových zprávách je nejdůležitější zachovat chladnou hlavu, počkat na potvrzení informace z více zdrojů. A i kdyby se potvrdila, tak to nutně neznamená, že dojde k zahájení aktivit podle článku 5 NATO. Ani to neznamená, že mezi NATO a Ruskem se rozhoří konflikt,“ řekl s klidem a apeloval na nutnost „zachovat chladnou hlavu“. Informaci je podle generála potřeba konfrontovat s ruskou stranou. 

„A ruská strana se k této informaci buďto přihlásí, a v takovém případě bude potřeba předvolat nejenom velvyslance, ale zároveň žádat vysvětlení, jak k takové situaci vůbec mohlo dojít. A na druhé straně je potřeba přijmout alespoň preventivní vojenská opatření jako je například zvýšení pohotovosti sil protivzdušné a protiraketové obrany v Polsku, ale i v sousedních zemích, tak, aby nedošlo k žádnému dalšímu incidentu,“ řekl krátce po incidentu.

„Ale v žádném případě to neznamená, že bychom se měli znepokojovat zahájením válečného konfliktu s Ruskem,“ zmínil.

Také jsme psali:

Právě na Pavlova klidná slova reagoval europoslanec Jan Zahradil tím, že si u něj Pavel „šplhnul“. „Na rozdíl od mnohých, které ani nebudu jmenovat. Je přece jen vidět, že na tyhle situace má trénink,“ komentoval reakci generála a poukázal, že aktivace čtvrtého článku, „ale ani článku 5, neznamená, že celé NATO se automaticky řítí do války“.

„Naštěstí to není tak jednoduché, jak by si někteří přáli,“ dodal Zahradil.

Po Bidenově prohlášení, že je „nepravděpodobné“, že by raketa byla vypálena v Rusku, taktéž europoslanec glosoval, že si americký prezident „koleduje“ o to, aby jej „český Twitter, který to samozřejmě ví líp, zařadil na seznam proruských dezinformátorů“.„Se zájmem očekávám, kdy Miroslava Němcová na svém twitteru označí amerického prezidenta za proruského švába. Příště chladnou hlavu, děvčata,“ komentovala unáhlené výroky senátorky Němcové (ODS) analytička Irena Ryšánková.

Vyjádřil se také někdejší lídr Zelených Matěj Stropnický, přičemž zřejmě reagoval na názory, že šlo o „cílený ruský útok“. 

„Určitě, když chci zaútočit na druhý stát, který mě nenávidí ještě víc, než ten první, začnu tím, že sestřelím traktoristu, schválně, co to dá,“ glosoval situaci Stropnický.

Doplnil, že „všichni ti, kdo včera (s nadšením!) volali po totální odvetě, jsou těžce kompromitovaní“. 

„Jednak jako pitomci a jednak jako nebezpeční váleční dobrodruzi. Netřeba jmenovat, každý to o sobě dobře ví,“ zaznělo od něj na Facebooku.

(svob., prvnizpravy.cz, foto: fb)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%