Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Bylo by dobré najít konsenzus i s opozicí, říká Zahradil

Bylo by dobré najít konsenzus i s opozicí, říká Zahradil

Europoslanec za ODS Jan Zahradil  v pořadu K věci na CNN Prima News prohlásil, že by ODS měla jít do eurovoleb sama a že nezastírá, že některé výkony ministrů z jiných politických stran v něm vzbuzují značné rozpaky.

Jan Zahradil (ODS)
1. září 2023 - 10:15

„Osobně se snažím v každém případě být loajální vůči té vládě. Moje politická strana je jejím hlavním elementem. Nezastírám, že některé výkony ministrů z jiných politických stran ve mně značné rozpaky vzbuzují, to je pravda. Ekonomický balíček, tady bych nerad kolegům dával hraběcí rady z Bruselu. Myslím si, že manévrují, jak se dá a pohybují se v hranicích možného,“ uvedl Jan Zahradil v úvodu pořadu, kdy se vyjadřoval ke konsolidačnímu balíčku i k vládě ODS a celé pětikoalice. 

„Nekritizuji ministry za ODS, nekritizuji předsedu vlády, ale moje kritika vůči této vládě směřuje na ministry z některých jiných politických stran, třeba na ministra vnitra nebo předsedkyni Poslanecké sněmovny. Tam si myslím, že je kritika oprávněná. Koneckonců jsou to naši konkurenti,“ řekl Zahradil s tím, že on sám by raději ODS viděl více vpravo. 

„Státotvorná, zodpovědná strana, které skutečně leží na srdci budoucnost toho státu, ekonomická prosperita, bezpečnost občanů, tak se nemůže předem vymezovat vůči některým subjektům. Konkrétně mám na mysli hnutí ANO, to reprezentuje 30 procent občanů. Myslím si, že nemůžeme říkat, jako zodpovědná strana, že je to populistická strana, se kterou se nikdy nebudeme bavit. Volby rozhodnou. A myslím si, že jako politici jsme placeni od toho, abychom hledali řešení, abychom hledali kompromisy, ne abychom hloubili příkopy společností dál a dál,“ řekl dále v pořadu na CNN Prima News Zahradil.

A jak by podle něj mohla vypadat případná spolupráce s hnutím ANO? 

Psali jsme:

„Do parlamentních voleb nepřichází spolupráce s ANO v úvahu. Jsme na půdorysu pětikoaličního formátu, je to komplikované, složité. Ale ANO je v opozici a já si nedovedu představit, že by se to přeformátovalo. Co bude po volbách, těžko říct, ale není dobré hloubit příkopy příliš hluboko,“ objasnil Zahradil, podle kterého by bylo teď dobré zmírnit rétoriku a na některých tématech najít konsenzus i s opozicí. 

Zahradil by byl rád, kdyby ODS kandidovala v evropských volbách samostatně. Zda je výjimkou v ODS, nebo obdobných názorů ve straně přibývá, sám neví, ale chystá se to zjistit. Kandidovat v eurovolbách podle jeho slov nebude a také oznámil, že se rozhodl odejít i z předsednictva ODS. 

„Jde mi o to uchovat značku ODS jako autonomní politickou značku, politickou stranu. Spoluzakládal jsem ji, rád bych se jí věnoval. Budu se snažit formulovat některá stanoviska uvnitř ODS,“ sdělil, že zůstává otevřeno, zda bude v příštích volbách kandidovat do Poslanecké sněmovny. Ve hře je i diplomatický post. „V tuhle chvíli, která tady bude do roku 2025, má svého ministra zahraničí, vůči kterému mám celou řadu kritických předpokladů. Nedovedu si představit, že by pan ministr Lipavský prohnal moji kandidaturu příslušnými ministerskými orgány,“ sdělil, že to, zda by se ucházel o nějaký diplomatický post, je zřejmě otázkou až příštího vládního kabinetu. Zcela otevřenou nechává i možnost, že by se ucházel o post ministra zahraničních věcí po příštích volbách. „Nějak se rozhodnu, není spěch. Bez komentáře,“ řekl k věci europoslanec za ODS Jan Zahradil. 

(nov, prvnizpravy.cz, foto: repro: euronews)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%