Svátek má: Leona

Politika

Velikost textu:

Čechům došla trpělivost! Dali by rádi, ale už sami nemají

Čechům došla trpělivost! Dali by rádi, ale už sami nemají

O víkendu proběhla ve velkých řetězcích Sbírka potravin. Ovšem když se Penny Market zeptal, jakou potravinu hodlají nakupující věnovat potřebným, dozvěděl se nejčastěji, že žádnou. 

Ilustrační foto
16. listopadu 2022 - 13:02

Důvody byly různé, od prosté nouze až po vztek na vládu a Parlament, že si politici zvýšili v této situaci platy. Řada lidí také dala celkem bez okolků najevo, že bude pomáhat po svém a nehodlá pomáhat Ukrajincům. Počet těch, kdo by pomoc z potravinových bank potřebovali, však narůstá. A jídlo pro ně chybí.

V Česku už několik let funguje Sbírka potravin, tedy dobročinná akce, při které je možné pro potřebné zakoupit trvanlivé potraviny a drogerii. Pomoc je zaměřena zejména na seniory, rodiny v krizi, rodiče samoživitele, pěstounské rodiny, hendikepované občany či lidi bez domova a pokrývá celou Českou republiku. Probíhá ve všech krajích, jejími partnery jsou např. Charita Česká republika, Armáda spásy, NADĚJE, Člověk v tísni a Slezská diakonie a probíhá ve spolupráci s řetězci Albert, Billa, COOP, dm drogerie markt, Globus, Kaufland, Lidl, MAKRO, Penny Market, ROSSMANN, Tesco, Rohlik.cz a Košík.cz. 

Letošní sbírka proběhla tuto sobotu. Na sociálních sítích ji ohlásil například řetězec Penny, který nechal uživatele hlasovat, jakou potravinu či trvanlivé zboží darují dobrovolníkům. 

„Mnoho výrobků navíc najdete v akčním letáku za zvýhodněnou cenu,“ lákal řetězec.

Ovšem nakupující podle svých příspěvků nebyli ve štědré náladě a veřejně prohlašovali, že pokud má někdo přispět, je to jednak vláda, ale také ti, kdo zasílají peníze na pomoc Ukrajině. 

„Ano, mohla bych přispět, ale ani mě to nenapadne. Naše vláda cpe peníze Ukrajincům, kteří toho zde jen zneužívají. Na naše lidi kašle a já to mám zachraňovat, ani náhodou. Ať přispějí ti, co se tu skládali na tank pro Ukrajinu. Ti mají určitě dost na to, aby přispěli i našim lidem,“ vyjádřila tento sentiment Dagmar Heincová a její příspěvek byl u dalších diskutujících jeden z nejoblíbenějších.


Podobně se vyjádřila Michaela Jiroušková. „Když stát má na Ukrajinu, tak by měl mít i pro naše občany!“ A povzdechla si, že v akci stejně nic není.

Objevily se také narážky na zvýšení platů pro zákonodárce a jiné vysoké státní činitele. 

„Nejsem milionář. Tohle by měla zajistit naše garnitura, poslanci, ministři, senátoři a soudci. Peníze si přidali, okamžitě schválené, tak ať nakupují pro potřebné, ani to nepoznají z částek 100 000–200 000 Kč,“ narážela na ně Blanka Tyslová. A nebyla zdaleka sama, kdo promluvil ohledně toho, jakou pomoc si nyní mohou dovolit.

„Letos žádnou, bohužel, poděkujte vládě. Vždy, když byla potravinová sbírka, něco málo jsem koupila i do připravených vozíků – těstoviny, mouku, cukr, sirupy, luštěniny, ale v týhle zkurv*ný době nic. Jsem sama ráda, že mám pro svou rodinu,“ dala najevo zvyšující se nouzi Klára Bauerová.

„Žádnou. Sama mám co dělat. Ať jim dá vláda a Fiala, ti si zvednou platy. Já z důchodu jsem ráda, že jsem,“ ozvala se např. paní Valášková Kapsová.

„Je mi líto, ale žádnou. Nikdy jsem nebyla lakomá, vždy jsem přispívala, ale vzhledem k tomu, jak narostly ceny, si tuto iniciativu nechám ujít. Ať tedy věnují potraviny jiní... kteří mají trošku jiné platy... věnovat mohou především poslanci, vláda, energetické firmy, benzinky a potravinové řetězce, které si samy od sebe zvedají marže, jak se jim líbí. Pomalu bychom do té potravinové nadace mohli jít všichni,“ posílala darovat zákonodárce další nakupující.

„S prominutím žádnou, v téhle době je každý rád, když si domů dokoupí to, co mu chybí, ale zkuste se zeptat pana Fialy a paní Pekarové, jakou potravinu a kolik ze své výplaty na pomoc potřebným věnují,“ doporučovala obrátit se na premiéra a předsedkyni Sněmovny paní Kanaková. Zmínek o Fialovi, vládě a poslancích bylo značné množství. I sprostých.

„Jste se pos*ali? Inflace jak kráva, vše se zdražuje, až oči přecházejí a vy na nás se sbírkama? Ať sbírají ty kurvy nenažrané, co si pořád zvedají ty statisícové platy,“ nebyl mírně řečeno nadšen z myšlenky, že by měl něco věnovat, Jiří Darda. Pan Vladan Kříž si pro změnu vzpomenul na ministra vnitra Rakušana. 

„Za prvé Penny, kde probíhá sbírka, je pro mě daleko, a ať platí Rakušan, když má peníze na takový píčoviny, jako je Putin v pytli na mrtvoly. Vlajka stála 50 000 a ještě ji hlídají policajti placení z našich daní. Docela slušná částka použitelná pro potravinovou banku,“ řekl Kříž. 

Také jsme psali:

Řada dalších lidí pak na vládu nenarážela, ale celkem jasně dala najevo, že momentálně mají blíže k tomu, aby potraviny ze sbírky potřebovali oni, než aby je darovali. 

„Bohužel žádnou, už sami máme málo a musíme uživit své děti, abychom tu sbírku taky za chvíli nepotřebovali,“ napsala Kamila Greplová Kyselá. 

„Po domácí účetní rozvaze příjmy – výdaje bude mnoho z nás potřebovat potravinovou banku navštívit a ne aby ji zásoboval. Bohužel,“ souhlasila Zuzana Nováková.

A někteří dali jasně najevo, že pomáhat hodlají jen českým občanům a že vládní pomoc Ukrajině a ukrajinským občanům je od pomoci odrazuje.

Dle stránek Sbírky potravin se podařilo vybrat 520 tun potravin a jiného materiálu. Sbírka pokračuje on-line formou. 

„Je smutnou realitou, že počet lidí v nouzi intenzivně narůstá, meziročně o 35 %, a to i těch, kteří dosud tento druh pomoci nepotřebovali. Důvodem je předchozí koronavirová krize, na niž takřka plynule navázala obtížná situace způsobená vysokou mírou inflace a výrazným zdražováním základních potřeb. Češi celkově šetří, kde se dá, a více nakupují ve slevách," řekla Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank a dodala, že vzhledem k tomu, že i obchodní řetězce darují potraviny, na které se vztahují slevové akce, je mnohem méně darovaných potravin, zejména těch s delší trvanlivostí, v porovnání se začátkem roku, konkrétně zhruba o třetinu. 

„Celorepublikově tak chybí přibližně 600 tun potravin,“ dodala Láchová a poděkovala o to více těm, kteří přispěli.

Také jsme psali:

Na chybějící potraviny v potravinových bankách už jejich správci upozorňovali dříve. 

„Vysoká inflace i energetická krize se určitě projevila na našich zásobách. Měli jsme tady nedávno v průběhu 14 dní tradiční potravinovou sbírku ke dni odstranění chudoby a vybrali jsme o pět tun méně potravin než vloni. Lidé nám kdysi velmi často nosili ve větších objemech třeba těstoviny, které bývaly dost laciné. Dnes, když jsou i třikrát dražší, k nám už tolik nechodí. Hodně znát je to i u materiální pomoci, pro hygienické prostředky a prášky na praní si chodí daleko více lidí,“ uvedla Sabina Keprdová, vedoucí ostravské potravinové banky.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
60%