Svátek má: Jarmila

Politika

Velikost textu:

Česká televize tají a fabuluje, říká známý právník Koudelka

Česká televize tají a fabuluje, říká známý právník Koudelka

Renomovaný právník, vysokoškolský pedagog a politik Zdeněk Koudelka (Trikolóra) vyjádřil ve svém blogu rozhořčení nad tajnostmi, které panují kolem financování pořadů České televize. 

Zdeněk Koudelka
10. listopadu 2022 - 13:02

Koudelka píše, že se již od roku 2018 snaží v rámci svobodného přístupu k informacím zjistit, kolik činí náklady na pořady Václava Moravce v České televizi, když ho stát nutí podílet se na jejím financování a tedy i na placení pořadů Václava Moravce. Česká televize a její generální ředitel reagují podle rady MUDr. Plzáka: zatloukat, zatloukat a zase zatloukat.

Již dvakrát Městský soud v Praze rozhodl v této věci proti České televizi. Ovšem nic se nezměnilo. Zatlouká dál. Česká televize kašle na právo, soudy i snahu po veřejné kontrole nakládání s financemi. Naposledy v říjnu 2022 rozhod Úřad pro ochranu osobních údajů tak, že zrušil rozhodnutí České televize, kterým odmítla sdělit výši výrobních nákladů na pořady Václava Moravce s tím, že musí znovu rozhodnout o žádosti, kolik tyto pořady v roce 2017 stály nebo musí jasně napsat, v čem má spočívat obchodní tajemství, napsal Koudelka.

Koudelka dále píše, že aby bylo něco obchodním tajemstvím, musí to souviset s činností určenou k obchodování, tedy výrobě zboží či služeb pro trh. Je přesvědčen, že Česká televize s Moravcovými pořady neobchoduje. Jak píše, nezná nikoho, kdo by si koupil vysílací práva. Koudelka požádal Českou televizi o sdělení, zda někomu prodala tyto pořady a zda je nějakou formou k prodeji nabízela, avšak ta mu zatím neodpověděla.


Jednání České televize hodnotí známý právník jako projev její snahy zatajovat vlastní hospodaření. Představme si, zamýšlí se dále, že by takto postupoval nějaký státní orgán, to by redaktoři České televize řvali, ale když jde o jejich zaměstnavatele, poslušně drží hubu. O prohraných sporech České televize neinformují a neptají se v rámci zpravodajství svého generálního ředitele, proč jsou tyto údaje o nakládání s veřejnými prostředky tajné, píše dál Koudelka. 

Dále napsal, že o co víc Česká televize tají jeho boj proti mlžení o nakládání s veřejnými financemi, o to více hází špínu na ty, kteří chtějí její financování zprůhlednit. 

„Dne 10. 10. 2022 o mne zveřejnila informaci s dehonestačním podtextem, že chodím na pivo a s kým a že jsem byl v moravském kroji a s kým. Vůbec jsem nebyl požádán o vyjádření a redaktorka uvedla ve vysílání, že tyto informace zjistila po pár kliknutí na internetu. Přitom vůbec neuvedla, že se úspěšně s Českou televizí soudím. Považuji za korektní, aby médium, které o někom vysílá či píše za veřejné peníze, uvedlo, že s ním je tento člověk v právním sporu. Hodnotím to tak, že očekávat korektnost od některých redaktorů České televize je jako očekávat korektnost od Goebbelse," napsal doslova Koudelka s tím, že si redaktorka určitě mohla po pár kliknutí na internetu zjistit, že se nejen soudí s Českou televizí, která tají informace o svém hospodaření, ale také že se soudil s Ministerstvem zdravotnictví, jež masově porušovalo zákony při realizaci své politiky covidismu, která vedla k tomu, že dnes se likvidují u nás nepotřebné covidové vakcíny za 14 miliard korun, které stát zaplatil. 

Také jsme psali:

„Jednám tak proto, že považují za hrozné, jak různé skupiny tyjí z veřejných peněz," doplil Koudelka.

V případě covidu to byli podle Koudelky obchodníci s vakcínami, testy a rouškami a v případě České televize jsou to skupiny sající peníze z jejího rozpočtu. A jak napsal Koudelka závěrem, lidé mají právo vědět, co se děje s penězi, které jim stát bere na daních a poplatcích pro Českou televizi.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: fb)Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%