Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

České Synagogy v plamenech? Uplynulo 85 let

České Synagogy v plamenech? Uplynulo 85 let

Dnes v noci to bude přesně 85 let, kdy na území dnešního Česka hořely synagogy. Karlovy Vary, Liberec, Opava, Hartmanice, Teplice, Česká Lípa, Vimperk, Lom u Mostu. Tam všude žili Židé, než je Němci z menší části vyhnali a z větší vyvraždili.

Foto z r. 1938 (arch.)
9. listopadu 2023 - 18:32

„Před 85 lety v noci z 9. na 10. listopadu 1938 propukl v Německu protižidovský pogrom, označovaný jako Křišťálová noc. Nacisté přes noc rozbili tisíce výloh židovských obchodů a vypálili desítky synagog. Násilí se přeneslo i do Rakouska a zabraného českého pohraničí.Během pogromu zemřela asi stovka Židů, nejméně 30 tisíc jich bylo odvlečeno do koncentračních táborů Dachau, Buchenwald a Sachsenhausen. Z nich byli propuštěni až po závazku emigrace a zabavení majetku ve prospěch Německa. Od pogromu zbýval jen krůček k takzvanému konečnému řešení - hromadnému vyvražďování milionů Židů," napsal k dnešnímu tragickému výročí advokát a bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Kromě Haška si na toto smutné výročí vzpomněl i šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl, který ve svém příspěvku zároveň popsal varovnou analogii se současností.

Psali jsme:

„Dnes v noci to bude přesně 85 let, kdy na území dnešního Česka hořely synagogy. Karlovy Vary, Liberec, Opava, Hartmanice, Teplice, Česká Lípa, Vimperk, Lom u Mostu. Tam všude žili Židé, než je Němci z menší části vyhnali a z větší vyvraždili. Muselo to být strašné, když po ulici lítali z řetězu utržení náckové s pochodněmi a hledali Židy, aby je v lepším případě zbili, vyrabovali jejich firmy a vymlátili jejich obydlí. Strach, bezmoc a zoufalství. To samé zažívali před měsícem Židé znovu. Doma v Izraeli, když na ně uspořádali vražedný hon muslimští teroristé. Aby toho nebylo málo, na hlavních náměstích evropských měst znějí protižidovská hesla, na domech s židovskými obyvateli se opět objevují načmárané Davidovy štíty. Je to pořád tady, je to pořád živé a je naší povinností to definitivně zastavit. Proto je třeba stát pevně na straně Izraele," připomněl na svém facebooku šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl.

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
11%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%