Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Česku hrozí závažná měnová krize, varuje ekonom Kovanda

Česku hrozí závažná měnová krize, varuje ekonom Kovanda

Česku takřka nejvíce se srovnatelných zemí světa hrozí, že se během nadcházejícího roku dostane do závažné měnové krize, varuje největší japonská investiční banka Nomura, kterou cituje i prestižní americká agentura Bloomberg.

Lukáš Kovanda, ekonom
23. srpna 2023 - 07:01
 
Při měnové krizi by došlo k náhlému, nečekanému a dramatickému znehodnocení české koruny. Pád koruny a zchudnutí lidí v ČR hrozí i kvůli pomalému ozdravování veřejných financí. Podobný otřes podle Nomury hrozí také Turecku a Srí Lance, upozornil ekonom Lukáš Kovanda. Vidíme, že Fialova vláda, i navzdory snaze České národní banky, šílenou inflací, která je čtvrtá nejvyšší v EU, znehodnocuje českou měnu a úspory českých občanů. I tato uvedená zpráva může dále oslabit korunu a zdražit dovoz zboží do ČR. Není za oslabováním české koruny snaha pětikoalice přijmout euro?

Fialova vláda nás takto zařadila po bok Turecka, kde turecká lira ztrácí hodnotu každým dnem a inflace je 47 procent, a zadluženou Srí Lanku, kde byla inflace 70 procent a nyní je "jenom“ 30 procent. 


Japonský finanční dům Českou republiku a další zmíněné země varuje na základě své zevrubné analýzy osmi ekonomických ukazatelů, mezi nimiž je objem devizových rezerv, pokrytí dovozu těmito rezervami a dále třeba výše krátkodobých reálných úrokových sazeb či ukazatele související s rozpočtovou oblastí a s běžným účtem platební bilance. 

„Zpráva Nomury je tedy kromě jiného výstrahou vládě Petra Fialy, že nepostupuje dostatečně rychle ve věci ozdravování veřejných financí. Stále totiž hrozí, že schodek státního rozpočtu letos převýší úroveň 300 miliard korun. Vláda by tak ani nesplnila svůj cíl vejít se schodkem do výše 295 miliard korun,“ uvedl Kovanda.

Psali jsme:

Nomura výše zmíněných osm ukazatelů analyzuje v rámci sestavování svého Damoklova indexu, který hodnotí náchylnost 32 rozvíjejících se ekonomik, včetně Česka, právě s ohledem na náchylnost k měnové krizi. „Tato náchylnost je podle Nomury nejvyšší za uplynulých více než dvacet let,“ upozornil Kovanda.

(jar, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%