Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Fialova sólo jízda o tom, jak za všechno může Babiš a Ukrajina

Fialova sólo jízda o tom, jak za všechno může Babiš a Ukrajina

Přestože Česká televize avizovala pozvání Andreje Babiše do duelu s premiérem Petrem Fialou, opět to skončilo sólo jízdou současného šéfa vládního kabinetu. A Babiš vzkázal lidem, ať se nenechají ČT ani Moravcem manipulovat. 

Petr Fiala, premiér ČR
15. května 2023 - 10:30

Otázky Václava Moravce opět bez Andreje Babiše (ANO), jen s premiérem Petrem Fialou (ODS). Česká televize přitom dlouhodobě avizovala, že expremiéra také pozvala; ten však jasně řekl, že do pořadu moderátora Václava Moravce nepřijde. Za sebe posílal Karla Havlíčka (ANO), toho však Česká televize nepřijala. Řeč tak patřila pouze současnému předsedovi vlády a jeho obhajobě úsporných opatření.

Bývalý premiér Andrej Babiš také zveřejnil důvod, proč do pořadu Václava Moravce nepřišel a také nařknul ČT i moderátora z manipulace.

„Prosím vás, nenechte se zmanipulovat Václavem Moravcem. V neděli v jeho pořadu fakt nebudu. Máme skvělou akci v Brně, kde od 14 hodin na Zelném trhu pořádáme rodinný den, a určitě tam dorazte. Bude to rozhodně větší zábava. Pan Moravec moc dobře ví, že od roku 2020 do jeho aktivistického a antibabišovského pořadu nechodím a nepřijdu ani nikdy v budoucnu. Jasně jsem mu to napsal v dopise už 18. 2. 2020, znovu 13. 3. 2023 a opakovaně jsem to sdělil i veřejně. Tím, že mě avizuje jako jednoho z hostů, si zase jen dělá alibi, aby si mohl přátelsky pokecat s premiérem Fialou a společně na mě mohli útočit. Jinak by určitě pozval stínového premiéra Karla Havlíčka, o což jsem ho i v dopise požádal. To by se ale asi nehodilo,“ napsal ke své neúčasti v pořadu expremiér Andrej Babiš (ANO). A pak se ujal slova současný premiér Petr Fiala (ODS), nerušen žádným oponentem. 


„Vstupovali jsme do vlády ve chvíli, kdy jsme netušili, že budeme svědky dlouhé a brutální války. Na to musíme reagovat. Opatření měly udělat vlády před námi, jinak stát zkrachuje. Jinak budeme žít na dluh našich dětí, našich vnuků. S tripartitou budeme opatření projednávat, jejich dopady, jejich důsledky. Žádný slib jsem neporušil. Chápu, že se opatření nelíbí řadě lidí. Konkrétní skupiny lidí budou lobbovat, ale my musíme mít zájem celku. Plníme sliby, které jsme jim dali,“ poznamenal Fiala. 

A prostor pro změny v zásadních opatřeních podle něj není. Padla však i otázka, co když přijde stávková pohotovost?

„Přece si nebudeme vynucovat, že budeme žít tady dluh. Bohužel, čelím... Co jsem ve funkci, snažím se mluvit s odbory, ale podívejte se, jak to vypadá. Pan Středula organizuje stávky ve věcech, ve kterých ještě nepadlo rozhodnutí,“ řekl Fiala a zdůraznil, že dialog určitě vede. 

„Dialog se ale nedá vést tak, že vláda jedná, snaží se vysvětlovat, a ten váš partner, který říká, že je váš partner, pořádá demonstrace,“ řekl Fiala. 

„Nevím, proč by byla generální stávka, když opatření jsou citlivá a udělaná velmi promyšleně. A z těch opatření nebudeme ustupovat, určitě se nenecháme zastrašit. Jsou to opatření, která jsou nepříjemná, ale my víme, co děláme. Děláme politiku, která je odpovědná vůči občanům této země a pro naši budoucnost. Žádnému tlaku nebudeme ustupovat,“ zdůraznil Fiala.

Také jsme psali:

Premiér Fiala v minulosti sliboval, že ke zvyšování daní nedojde. Nechce se nyní za svá slova omluvit?
 
„Zdůraznil bych tu věc, že jsem slíbil, že zastavíme zadlužování. To zastavujeme. Slíbili jsme, že nebudeme zvyšovat celkové daňové zatížení. A to nezvyšujeme,“ podotkl Fiala.

Řeč přišla i na to, že do vyšší daňové sazby nově bude spadat vedle kalorických slazených nápojů i kojenecká voda, neperlivá voda, léky a další.

(nov, prnizpravy.cz, foto: repro:čt)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
17%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
76%