Svátek má: Ilja

Politika

Velikost textu:

Fialu musí tráva lechtat na kulkách. Vidlák má jasno

Fialu musí tráva lechtat na kulkách. Vidlák má jasno

Přinášíme vám další díl pravidelného pondělního cyklu s názvem VIDLÁKŮV OTVÍRÁK. Známý český bloger Daniel Sterzik, který píše pod jménem Vidlák, přináší zamyšlení nad aktuálními problémy naší doby exkluzivně pro server Prvnizpravy.cz.

Vidlákův pondělní otvírák
15. května 2023 - 07:01

Lež má krátké nohy a návrat mladé, hezké a úspěšné. Vláda představila ozdravný plán pro veřejné finance Česko ve formě. Ekonom Lukáš Kovanda k tomu vzápětí napsal, že nejvíce fascinující je ta samozřejmost, lehkost a rychlost, s jakou vláda bez hlubšího vysvětlení a v klídku přešla z ještě nedávného „nebudeme zvyšovat žádné daně, tečka“ v poměrně zásadní zvýšení hned několika druhů daní a dodal, že vládní PR odvádí skvělou práci. Prý bez ironie. Politický komentátor Petr Holec to následně shrnul tím, že jde spíše a jednoduše o prachsprosté lhaní. 

Jak hodnotíte vy vládou představený konsolidační balíček?

Myslím, že jsem konečně pochopil, jak se vláda postarala o henty nízké ceny benzínu... S trochou nadsázky by se dalo říci: ano občané, ceny benzínu jsou na předválečných cifrách, ale zaplatíte nám to ve zvýšených daních. Nedávno jsem na fejsbůku zachytil reklamní sdělení  SPOLUkoalice, kde slibovala že po snížení cen pohonných hmot se pustí do cen energií a cen potravin... Myslíte, že to vyřeší dalším konsolidačním balíčkem? Že jako ceny v obchodech budou vypadat normálněji, ale o to víc nás oberou na DPH? 

Ale dost srandy... 

Už loni jsme mnohokrát upozorňovali, že se k tomuto scénáři schyluje. Že nám život pořádně podraží. Ale naši mediální nositelé evropské pravdy to samozřejmě analyzovali jako dezinformaci. Rajchl tvrdil, že benzín bude drahý a ono se to nestalo... dezinformátor! Ale ono se to ve skutečnosti stalo. Jen někdo napsal nižší cenovku na totem benzínové pumpy a vyšší cenovku na daňový výměr.  Výsledek je totéž, jen to lépe vypadá. Nic se totiž nezměnilo na leitmotivu loňských varování. Budeme obráni na kost. Zbytek je jen hra s čísly. Život není levnější nebo stejně drahý jako před krizí. Je drahý jak sviňa a začíná být pro mnoho lidí nezvladatelný. Nebo si někdo soudný myslí, že vládní konsolidační balíček něco vyřeší? 

Chtěl bych touto cestou sdělit občanům, aby přestali skákat na špek Cemperům a Demagogům, kteří vytrhnou jedno slovo z kontextu a označí ho za lež. Není to o ceně benzínu, je to o celkové situaci a ta se zhoršuje bez ohledu na ceny u pump. A nikdo soudný nevěří, že na tom vládní konsolidační balíček něco změní. 


Ukázalo se, že vládní strany lhaly a logickým krokem by mělo být její zařazení na „dezinformační seznamy“ a následné „zakleknutí“ Rakušanovým K.R.I.T. týmem (nástupnickému speciálnímu útvaru Ministerstva vnitra po nechvalně známe StB). Také se říká, že „Lež má krátké nohy“. Jak krátké jsou v současné době „nohy“ vlády Petr Fialy?

Už vím, proč se Fiala pořád usmívá. Má po svých vyjádřeních tak krátké nohy, že ho tráva musí lechtat na kulkách... 

Když si vezmu kterýkoliv předvolební leták SPOLU, tak až na jednu položku mohu škrtnout úplně všechno. Jediné, co se jim podařilo, porazit Andreje Babiše. Sice musel pomoci i Rychetský a mediální hnojomety... to také ve skutečnosti znamená to "SPOLU" - politici spolu se soudci a médii. Takhle se jim podařilo vyhrát. 

Zbývá už jen otázka: Stálo to za to? Stál boj proti Andrejovi Babišovi za tenhle rozvrat? Stálo vám to za ty zvýšené daně? Stálo to za ten přibližující se bankrot, stálo to za přešlapování na hraně války, stálo to za energetickou chudobu? A to jsme teprve na začátku. Všechno to vládní neumětelství a diletantismus se teprve projevuje. 

Já jsem teď o víkendu zprovoznil svojí loupačku na ječné kroupy. Myslím, že ji brzy budu potřebovat. 

Překvapením na vládní tiskové konferenci bylo také vystoupení neúspěšné prezidentské kandidátky Danuše Nerudové v roli „expertky“ na důchodovou reformu. Vypadalo jako na další pokus vlády zabalit prázdnotu do líbivého obalu s očekáváním, že jim to lidi opět „sežerou“. Co o tom soudíte vy?

Stanjura je expert na finance a víme, jak to dopadlo. Rakušan je expert na policii a poštu... a víme, jak to dopadlo. Lipavský je expert na mezinárodní diplomacii, Fiala je státník světového formátu, který si jeden týden podá ruku s prezidentem Kazachstánu, jako že teď už budeme mít tu správnou neruskou ropu a milý Tokajev se o týden později tulí k Putinovi na vojenské přehlídce Ruska. Třeba byla Fialova návštěva pro Tokajeva poslední kapkou... 

Langšádlová je expertka na vědu a výzkum, Bek je super odborník na evropské záležitosti, Kupka je odborník na dopravu a Nekula je nejlepší ministr zemědělství. Co je na tom divného, že Nerudová je expertkou na důchody? Naprosto dokonale mezi ně zapadá. Až tuhle vládu svrhneme, vezmeme je všechny jedním vrzem. Nebudeme jí muset hledat. 

Také jsme psali:

Podle mě to už dlouho trvat nebude. Dovolím si parafrázovat krále Pyrha: Ještě jeden konsolidační balíček a je s nimi konec. 

Ačkoli vláda nazvala svůj konsolidační balíček úspor „Česko ve formě“, odborářský předák Josef Středula ho označil za „deformu“, a odborový svaz KOVO dokonce pohrozil generální stávkou. Vypadá to, že po dvou demonstracích Česko proti bídě a současně dvakrát „vyprodaném Václaváku“ už by příště nemuselo toto pražské náměstí stačit. Myslíte si, že po ignorování a následně dehonestaci a nálepkování přichází ona „třetí fáze“, ve které občasné této země skutečně povstanou a půjdou si pro své vítězství v podobě konce této vlády?
 
Já jsem teď po delší době byl zase na jednom setkání Jindry Rajchla s veřejností. Tentokrát už tam přijeli i reportéři Respektu a mohli se na vlastní oči přesvědčit, že je tam nikdo nepovažuje za nezávislé a objektivní médium. 

Lipavský byl v Broumově na setkání s občany, přišlo mu tam deset lidí... a ještě odpůrců. 
Stanjurovi vyrobili vinaři billboard, aby raději nejezdil na Moravu. 
Nekulovi se smějí, že se stal tváří mouky z Lidlu.

Jestli henta třetí fáze ještě nenastala, jsme jí velice blízko. 


Kdyby tato situace nastala, jak by zněl váš „nekrolog“ Fialovy vlády?

Až jednoho dne skončí Fiala na smetišti dějin, myslím, že si budu zpívat píseň "Pec nám spadla" s trochu pozměněnými slovy: 

Vláda padla, vláda padla,
kdopak nám ji popraví? 

(Vidlák pro Prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Jste spokojeni s tím, že se Urshula Von der Leyenová stala opět šéfkou Evropské komise?

Ano
transparent.gif transparent.gif
6%
Ne
transparent.gif transparent.gif
85%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
9%