Svátek má: Ferdinand

Politika

Velikost textu:

Hašek: Orwellův román 1984 byl varováním, nikoli návodem

Hašek: Orwellův román 1984 byl varováním, nikoli návodem

Stát připravil strategickou komunikaci pro krize, strategie v ní ale chybí. Experti upozorňují, že právě v komunikaci vláda Petra Fialy selhává. Své k tomu řekl i exhejtman Hašek.

Michal Hašek
21. září 2022 - 14:45

Jedním z úkolů vlády je vysvětlovat lidem srozumitelně své cíle. A v době krize je přesvědčit, že problémy dokáže vyřešit. Experti upozorňují, že právě v komunikaci kabinet Petra Fialy (ODS) selhává. Brzy by se to mohlo změnit. Ministerstvo obrany připravilo očekávaný návrh strategické komunikace. Odborníci ale varují, že dokument má jasné nedostatky.

Pouhých 28 procent obyvatel důvěřuje podle posledního šetření Centra pro výzkum veřejného mínění Fialově koaličnímu kabinetu. Naopak 68 procent vládě nevěří. Červencový průzkum navíc ukázal podobný výsledek u prezidenta Miloše Zemana, Poslanecké sněmovny i Senátu.

Nedůvěra se přenesla i do ulic. Na pražském Václavském náměstí se první sobotu v září sešlo přibližně sto tisíc lidí k protestu proti rostoucím životním nákladům, především proti zdražování energií. A stát se hodlá zakročit vznikem zákona, aby protestní hlasy vládě nevyhovující již v budoucnu nezazívaly. S odkazem na článek ohledně vzniku tohoto zákona publikovaný na webu aktualne.cz se také k věci na svém facebookovém profilu vyjádřil exhejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek:

"1984 bylo VAROVÁNÍ, NIKOLIV NÁVOD! Ministerstvo pravdy (v Newspeaku Pramini) je jedním ze čtyř státních aparátů Strany Oceánie v románu George Orwella 1984. Primárním úkolem Ministerstva pravdy je přepisování historie v souladu s tím, jak si to zamane Strana tak, aby byla její slova vždy pravdivá, což slouží k manipulaci s davem. Strana tak sebe a své ztělesnění, kterým je Velký Bratr, dělá neomylným. Pokud se v minulosti někdy zmýlí, udělá chybu či předpoví válečný vývoj jinak, než se odehraje, zaměstnanci Ministerstva Pravdy vyhledají ve svých archivech noviny ze dne, kdy chyba proběhla a změní článek tak, aby byl v souladu s tím, co se stalo a učiní tak Stranu pravdu říkající. 

Tento cyklus je často prováděn i v případech, že se změní oponent Strany ve válce. V novinách je pak jméno oponenta změněno tak, aby to vypadalo, že s ním Oceánie byla ve válce odjakživa. Aparát je používán i při vaporizaci nepohodlných osob tak, že je jejich jméno vymazáno ze všech dokumentů, aby daná osoba zmizela ze všech článků a de facto přestala existovat. Vedlejší funkcí Ministerstva pravdy, která je však velmi důležitá, je vydávání a předělávání vládního jazyka, takzvaného Newspeaku. Ten je měněn tak, že je jeho slovní zásoba neustále ztenčována, čehož hlavním cílem je znemožnění vyjadřování myšlenek proti Straně. Ministerstvo pravdy tím vlastně znemožní vyjádřit myšlenku, která by byla jakkoliv proti ideologii Strany, Angsocu.

Jak je to u všech vládních aparátů Strany, Ministerstvo pravdy dělá přesně pravý opak, než je jeho název. Ve skutečnosti pouze šíří lži a manipuluje již s tak dost ovlivněným lidem Oceánie", uzavřel svůj komentář Hašek.

(svob., prvnizpravy,cz, foto: red.)

Kdo podle vašeho názoru rozděluje společnost a šíři nenávist?