Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Horký podzim a bič na dezinformace. Jourová o plánech EU

Horký podzim a bič na dezinformace. Jourová o plánech EU

Na území Evropské unie vešly v platnost nové regule, podle nichž musejí internetové platformy jako Facebook nebo Google více dbát na soukromí uživatelů a musejí důsledněji postupovat proti nelegálnímu obsahu a dezinformacím.

Věra Jourová (ANO)
31. srpna 2023 - 08:03

Místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a spravedlnost Věra Jourová (ANO) v rozhovoru pro Český rozhlas uvedla, že v pátek definitivně vešly v platnost nové regule, kterým se musí přizpůsobit devatenáct velkých internetových společností. 

„Všechny firmy nám hlásí, že dělají velké přípravy, protože to je skutečně tvrdá legislativa s možností vysoké pokuty. Třeba Meta už nám oznámila, že nabízí uživatelům možnost sledovat příspěvky bez algoritmů, tedy chronologicky a tak dále,“ prohlásila Jourová.

„Je to docela historický moment, kdy se mají tyto velké platformy podřídit evropským pravidlům, a byl opravdu nejvyšší čas, protože tady byl obrovský rozpor v tom, že ty sítě mají obrovský vliv, a nemají přitom žádnou odpovědnost, a to se tím nařízením mění,“ pokračovala Věra Jourová.

Amazon a Zalando už prý podaly stížnost k tribunálu Evropské unie, že byly zařazeny do devatenácti společností, na které se nová pravidla vztahují. 

Psali jsme:

Obě společnosti rozporují, že se pohybují ve zvolené hranici 45 milionů uživatelů měsíčně. My jsme ale samozřejmě dělali detailní analýzu a stojíme si za svým stanoviskem,“ řekla eurokomisařka a dodala, že nyní bude nejvíce záležet na tom, jak se nové regule podaří firmám naplnit. 

„Budeme mít horký podzim, nabíráme nové lidi do komise, abychom ta pravidla mohli vymáhat, a během podzimu budeme analyzovat ty výstupy a také notifikace jednotlivých uživatelů,“ doplnila Jourová s tím, že další významnou oblastí má být omezení šíření dezinformací. 

„Bude se s tím muset zacházet opatrně, protože my trváme na tom, že základem je svoboda slova. Takže se bude muset určitě odstraňovat nezákonný obsah, jako je dětská pornografie, výzvy k násilí a propagace válečné agrese, poplašné zprávy. To bude pod kontrolou a ty sítě si budou muset samy pečovat o svůj prostor. S dezinformacemi to bude složitější, jde spíše o uvádění faktů a informací na pravou míru, ale aby se zároveň necenzurovaly názory. Ty platformy nesmějí v tomto přestřelit, aby zůstala svoboda slova,“ uvedla místopředsedkyně EK Jourová.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%