Svátek má: Matěj

Politika

Velikost textu:

Hospodářská politika vlády je nekompetentní, udeřil Kalousek

Hospodářská politika vlády je nekompetentní, udeřil Kalousek

Premiér Petr Fiala se během uplynulého týdne rozsáhle věnoval tématu cen potravin. Jeho vyjádření však ostře zkritizoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), když hospodářskou politiku vlády označil za nekompetentní.

Miroslav Kalousek (TOP 09)
28. srpna 2023 - 09:03

Žhavým tématem posledních dní jsou ceny potravin, které v posledním týdnu komentoval premiér a předseda ODS Petr Fiala. Jeho vyjádření kritizoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), když hospodářskou politiku vlády označil za nekompetentní. Podle Kalouska je Fialovo vyjádření "krystalickým projevem nepochopení tržní ekonomiky“. 

„Máme právo na vládu, která dokáže alespoň inteligentně předstírat, že se snaží a že ví, co dělá,“ uvedl mj. Miroslav Kalousek, který je členem vládní strany TOP 09.

Premiér Petr Fiala se během uplynulého týdne rozsáhle věnoval tématu cen potravin. Při příležitosti návštěvy agrosalonu Země Živitelka o tomto jednal se zástupci potravinářského odvětví. Kritizoval přitom mimo jiné potravinářské koncerny, kterým vláda pomohla během energetické krize, a kteří mají vysoké výdělky za minulý rok. Narážel přitom i na koncern Agrofert, který je spojen s expremiérem Andrejem Babišem (ANO). Právě Babiš by podle Fialy mohl jedním rozhodnutím ceny potravin snížit.

Psali jsme:

„Koncern Agrofert nemá takovou tržní sílu, aby mohl ovlivnit koncové ceny na maloobchodním trhu. Neurčujeme ceny v obchodech. Mrzí nás útoky vrcholných politiků na soukromou společnost v rámci jejich politického boje,“ reagoval na premiérova slova mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.

To stejné potvrdil i Andrej Babiš, když řekl, že o cenách potravin rozhodují obchodní řetězce, nikoliv Agrofert. Výroky Petra Fialy směrem k potravinářům zkritizoval i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. 

„Ze sympatií k potravinářským velkovýrobcům nemohu být podezírán. Jsem ale šokován přístupem Petra Fialy. Toto vyjádření je krystalickým projevem nepochopení tržní ekonomiky a významu ukazatele ceny na tomto trhu. Hospodářskou politiku by měl řídit někdo, kdo alespoň tuší, co to je,“ napsal Kalousek na sociální síti X (dříve Twitter) a sdílel plakát s Fialovo výrokem: „Podporovali jsme potravináře v energetické krizi – je na čase, aby to vrátili občanům nižšími cenami potravin.“

Psali jsme:

Kalousek ještě dále napsal, že odmítá akceptovat nekompetentní hospodářskou politiku a slabomyslnou propagandu dnešní vlády jenom proto, "protože Babiš by byl horší". Ano, byl, o tom není pochyb. Ale jenom tenhle argument nestačí. Máme právo na vládu, která dokáže alespoň inteligentně předstírat, že se snaží a že ví co dělá. Nechci podporovat "kance Napoleona" jenom proto, aby se nevrátil "pan Jones",“ napsal Kalousek.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: repro CNN Prima)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
31%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
29%