Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Ivan Hoffman: Hrdinové a dezertéři

Ivan Hoffman: Hrdinové a dezertéři

Ochota pomáhat v nouzi je znakem lidskosti. A válka samozřejmě přináší více příležitostí k pomoci než mír. Je zde však problém, jak pomáhat a komu, píše publicista Ivan Hoffman v komentáři na slovenském webu Pravda.sk.

Ivan Hoffman, publicista
11. září 2023 - 06:20

Z Ukrajiny se před válkou podařilo uprchnout desetitisícům mužů v mobilizačním věku. Z pohledu Ukrajiny jde o dezertéry. Za vyhýbání se mobilizaci hrozí tři až pět let vězení. Ukrajina by ocenila pomoc se zajištěním těchto uprchlíků, respektive dezertérů, protože hrdinové, kteří se po invazi Ruska na Ukrajinu přihlásili do armády, už jsou většinou zmrzačení nebo mrtví.

Jenže o pomoc se hlásí i uprchlíci, kteří říkají, „není to naše válka, nechceme zemřít za zkorumpovaný Zelenského režim“. Tyto uprchlíky zatím v některých zemích chrání zákony, které neumožňují extradici v případě trestných činů vojenského nebo politického charakteru. Dostat uprchlíka z Evropy do zákopů na frontové linii je komplikovaný právní proces. Nejprve musí být na Ukrajině konkrétní člověk odsouzen za podplacení odvodového úředníka nebo za padělání lékařského posudku.

Hoffman: Co by bylo, kdyby nepřišli

Pak musí ukrajinská prokuratura vydat mezinárodní zatykač. Podaří-li se dotyčného na útěku v zahraničí zadržet, žádost o vydání musí přezkoumat soud země, ve které uprchlík hledá ochranu.

Podle deníku Rzeczpospolita Polsko už začalo vydávat ukrajinským státním orgánům první Ukrajince, kterým se podařilo díky úplatkům vyhnout mobilizaci. V Česku se ministerstvo spravedlnosti vyjádřilo, že vydání dezertérů nemůže povolit. O vydání by v každém jednotlivém případě musel rozhodnout soud, a aby mohl rozhodnout o vydání, musel by se předtím změnit zákon, který to znemožňuje. Případnou změnu zákona by určitě doprovázela debata o lidských právech, která jsou opakovaným argumentem proti deportaci nelegálních imigrantů hromadících se v Evropě.Na problém s Ukrajinci, kteří armádě chybí na frontě, protože se jim nechce hrdinsky zemřít, lze dívat neosobně, ale i zcela osobně. Potkávali jsme je v horkém létě u jezera, kam si jezdíme zaplavat. Chovali se civilizovaně, nikomu nepřekáželi. Slušný dezertér si pomoc určitě zaslouží. Bylo by mi velmi nepříjemné, kdyby na ně u vody číhali naši policisté, aby je lifrovali kamsi k Bachmutu.

Říká se, že je tragická doba, která potřebuje hrdiny. Ještě tragičtější je doba, která potřebuje lidskou potravu pro děla. V probíhající ukrajinské ofenzivě přežije podle svědectví ukrajinských vojáků z první linie jeden Ukrajinec z deseti. Plyne z toho, že pomáhat Ukrajině chytáním ukrajinských uprchlíků v branném věku znamená dělat ze živých dezertérů mrtvé hrdiny.


V situaci, kdy už i naši politici hovoří o přípravě na dlouhou válku s Ruskem a zmiňují mobilizaci, neboť samotní profesionální vojáci na obranu útokem stačit nebudou, nemají u nás ukrajinští dezertéři dobrou perspektivu.

Spoléhat se na Západ je riskantní. NATO Ukrajinu nechce, EU má ze zničené Ukrajiny strach. Nakonec se ještě ukáže, že kdo chce přežít, udělá nejlépe, pokud z Ukrajiny uteče do Ruska.

(rp,prvnizpravy.cz,pravda,foto:arch.)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
11%