Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Je Putinův řezník Prigožin po smrti? Vyšetřování začíná

Je Putinův řezník Prigožin po smrti? Vyšetřování začíná

Šéf soukromé ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin je údajně po smrti. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na úřady. Prigožin měl být v letadle, které spadlo severně od Moskvy. Nikdo nepřežil.

Šéf Wagnerovců Prigožin
23. srpna 2023 - 20:08

Soukromé letadlo, na jehož palubě byl podle seznamu pasažérů i šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, havarovalo ve středu večer v ruské Tverské oblasti severně od Moskvy. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na úřady. Zemřelo všech sedm cestujících a tři členové posádky, příčina pádu letadla je předmětem vyšetřování.

„Letadlo Embraer letělo z (moskevského letiště) Šeremeťjevo do Petrohradu. Na palubě byli tři členové posádky a sedm pasažérů. Všichni zahynuli,“ uvedlo tiskové oddělení ruského ministerstva pro mimořádné záležitosti. Podle některých zdrojů by mělo letadlo patřit právě Prigožinovi, uvedla Sky News. 

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko na sociální síti X napsal, že podle některých informací je mezi mrtvými i zakladatel Wagnerovy skupiny Dmitrij Utkin. „Dalo se to předvídat,“ uvedl o nehodě. „Pro Prigožina to může být také způsob, jak získat novou identitu a začít nový život někde daleko,“ dodal.

Podle telegramového kanálu Grey Zone napojeného na wagnerovce byl letoun sestřelen protivzdušnou obranou, napsal ruskojazyčný web BBC. Místní obyvatelé údajně před havárií slyšeli dvě rány a viděli dvě kondenzační stopy.

Psali jsme:

„Zahájili jsme vyšetřování havárie letadla Embraer, která se stala dnes večer v Tverské oblasti. Na seznamu cestujících bylo i jméno Jevgenij Prigožin,“ citoval TASS ruskou federální agenturu pro leteckou dopravu Rosaviacija.

Letoun podle ministerstva spadl u vesnice Kuženkyno na severozápadě Tverské oblasti, zhruba na půl cesty mezi Moskvou a Petrohradem. Záchranné složky uvedly, že zatím na místě nalezly těla čtyř osob. Letadlo, které v tu dobu bylo ve vzduchu necelou půlhodinu, začalo po nárazu do země hořet.

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: repro: CNN)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%