Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Jiří Kobza: Miliardy z okna

Jiří Kobza: Miliardy z okna

Tak nám vláda představila „reformní“ balíček opatření,  který prý ozdraví naše veřejné finance. Jeden komentátor to glosoval velmi trefně: na tiskovce k „balíčku“ zástupci vlády a koaličních stran prezentovali „cukr“ , zatímco „bič" cudně zamlčeli.

Jiří Kobza, poslanec (SPD)
13. května 2023 - 06:20

Tedy snažili se tvářit, že se dobereme blahobytu díky škrtům ve veřejných výdajích. Od mezd ve státní správě po zrušení některých dotací do řady rezortů – od zemědělství přes dopravu po kulturu. Informace o daňových a cenových dopadech museli novináři z ministrů páčit heverem. O tom, že ani jedinkrát nepadlo slovo inflace,  snad ani není třeba mluvit, píše Jiří Kobza v komentáři.

Zůstaňme pro tuto chvíli u toho „cukru“. Problém je tom, že ani novináři na tiskovce ani následně občané se nedozvěděli,  o jaké konkrétní škrty jde.  Jestli se například bude redukovat počet policistů,  které potřebujeme,  nebo úředníků spravujících zbytečné agendy, které nepotřebujeme ‚ ty agendy ani  ty úředníky. A co dotací se týče,  zda budeme šetřit na dopravních stavbách, nebo třeba na nekonečném výkrmu tzv. neziskového sektoru. Nevíme sice, jak s těmi stavbami, ale je zřejmé, že jediná sféra, které se škrtání bezpečně nedotkne,  jsou právě NGO. A přitom ‚ když se vláda bije v hruď, že zachraňuje veřejné finance v řádu desítek miliard, právě zde je jasná značná rezerva. Pár čísel:V České republice působí více než 130 tisíc tzv. neziskových organizací. V nich je provozováno cca 115 tisíc tzv. přepočtených pracovních míst. To znamená možná až čtvrt milionu částečných úvazků. Mimochodem, z výročních zpráv  řady NGO plyne, že na osobní náklady jde až 80% všech peněz,  které tudy protékají.

A kde se ty peníze berou? Jak se dočíst z dokumentu s názvem INDEX UDRŽITELNÉHO ROZVOJE OBČANSKÉHO SEKTORU (https://www.avpo.cz/zpravy-o-stavu-neziskoveho-sektoru-v-cr-za-leta-2002-2021/ ), naše nezisková sféra inkasuje každoročně rovněž finance z veřejných prostředků (což je jejich dominantní zdroj)  ve výši desítek miliard korun. Konkrétně v roce 2019 to bylo 30,2 mld,  o rok později už 33,2 mld, což znamená meziroční nárůst o 10%. Přičemž platí, že dotace, granty a dary pro NGO nepodléhají zdanění, naopak soukromí dárci si mohou o ony dary snížit daňový základ. Erár tak přichází o peníze hned třikrát.

Kdyby se vláda místo decimování bezbranných (důchodci) zaměřila na miliardy plynoucí do NGO, udělala by lépe. Nejen že by ušetřila podstatnou položku, ale nepochybně by získala sympatie mnoha lidí, kteří dnešní koalici nevolili, nebo volili, ale jsou jejími mizernými výsledky zklamáni.  Jenže to vláda právě neudělá.  Jednak je na mnoho NGO přímo či nepřímo napojená (viz Fialovo angažmá v brněnské NGO zabývající se mnoho let za desítky milionů ze státního rozpočtu asijským státem Barma), jednak mnoho NGO nemá na práci nic jiného, než dělat provládní propagandu.

A co na to občan?  Jako vždy utře, a ještě to celé zaplatí, dodává Jiří Kobza.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
17%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
76%