Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Když peníze mizí v zahraničí. Šlachta se obul do Nerudové

Když peníze mizí v zahraničí. Šlachta se obul do Nerudové

Bývalý elitní detektiv a předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta se obul do neúspěšné prezidentské kandidátky Danuše Nerudové, která se chystá v příštím roce kandidovat za hnutí STAN do europarlamentu. 

Robert Šlachta, hnutí Přísaha
29. srpna 2023 - 07:30

Podle Roberta Šlachty jsou zájmy Nerudové v oblasti ekonomické kompetence nejasné.

„Vím, že mnoho z vás možná paní profesorku Nerudovou zvažovalo nebo volilo v prezidentské volbě. Postupem času se ale ukazuje, že na takovou funkci nebyla vůbec připravená. A co víc, nejasné jsou i její zájmy v oblasti ekonomické kompetence. Teď se navíc ukázalo, že si ji stát platí jako externí poradkyni za 500 korun za hodinu, aniž by o tom sama něco věděla. Když se jí na to novináři zeptali, nejdřív se divila, a pak řekla, že je 500 korun na hodinu stejně málo. Asi tak málo, že si toho vůbec nevšimla,“ prohlásil předseda Přísahy Šlachta.

Reagoval tak mimo jiné zjevně na dnešní text v MF Dnes, který se věnuje poradcům vlády a nákladům na ně. Nerudová podle textu figuruje mezi placenými poradci lidoveckého ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Podle zveřejněných informací má nárok na odměnu 500 korun za hodinu. 

Nerudová však nejprve na dotaz redakce svou roli poradkyně odmítla, až pak přiznala, že opravdu smlouvu s Jurečkovým ministerstvem podepsala. Podle svých slov svou činnost však nevnímala jako činnost poradce, podílí se na úpravách penzí. Částku 500 korun za hodinu potvrdila. „Ano, je to málo,“ uvedla Nerudová pro MF Dnes.

Psali jsme:

„Do toho se rozhodla kandidovat za STAN do Evropského parlamentu, kde ale moc být nechce, protože pak hned chce odejít a být eurokomisařkou. A co by tam dělala? Hájila české zájmy a českou ekonomiku? Tak se podívejme, co si o nich myslí. Před časem mluvila o tom, že prý stát nemůže bojovat proti ohýbání, rozuměj ojebávání, daňových pravidel nadnárodními korporacemi. Ty vyvádějí peníze přes takzvané transferové ceny, tedy způsobem, že mateřská firma v zahraničí vyúčtuje předražené služby své dceřiné společnosti, aby z ní vytáhla nezdaněné peníze. Ta si to dá do nákladů, a stát tak přijde o miliardy. Výsledkem je, že peníze nejsou v Česku, ale v zahraničí. Tam mizí ročně 300 až 500 miliard! Každý rok! 

Když to porovnáte s tím vládním „konsolidačním balíčkem“, který má z kapes lidí vytáhnout možná 90 miliard, možná i míň, tak je to k smíchu. Ale ne podle paní Nerudové. Ta konsolidační balíček obhajuje, kudy chodí, a naopak nadnárodní firmy hájí. Říká, že u nich už není kde brát a že je tam všechno v pořádku. A s tímto programem kandiduje do Evropského parlamentu za korupcí prolezlý STAN. Do toho stejného parlamentu, kde by se při troše snahy dalo s těmito úniky třeba i něco dělat,“ zakončil Robert Šlachta.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: repro: XTV)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%