Svátek má: Iva

Politika

Velikost textu:

Ke konsolidačnímu balíčku mám jisté výhrady, říká Půta

Ke konsolidačnímu balíčku mám jisté výhrady, říká Půta

Martin Půta, který je hejtmanem Libereckého kraje, kritizoval financování krajů, které je podle něj neudržitelné. Půta také doufá, že v rámci konsolidačního balíčku najde vláda dostatek odvahy udělat potřebné změny. 

Martin Půta, liberecký hejtman
26. srpna 2023 - 11:02

„V konsolidačním balíčku jsou určitě věci, u kterých má asi každý nějaké pochybnosti,“ prohlásil Půta v pořadu na televizi XTV rozhovoru s moderátorem Xaverem Veselým. 

Hejtman Půta úvodem popsal kroky, které činí po tragické události, kdy před několika dny zaměstnanec krajského úřadu ukončil život skokem pod vlak a čin spojil s prací. 

„Jako samospráva jsme požádali ředitele krajského řadu, aby prověřil všechny věci, které jsou popsány v dopise na rozloučenou. Věnuje se tomu náš vnitřní audit. Příští týden má probíhat anonymní šetření tak, aby se úředníci nebáli vypovídat,“ uvedl pro XTV s tím, že požádal inspektorát práce, aby provedl nezávislou kontrolu dodržování zákoníku práce především z pohledu přesčasových hodin.

„Musím říct, že je to věc, která mě zasáhla i osobně, protože pana Jakuba Šepse jsem znal osobně. Byl mladý, pracovitý, přicházel s novými nápady, takže jsme občas řešili, jak to bude kraj financovat, věnoval se propagaci turistického ruchu. Pro mne osobně je ty věci důležité prověřit pro to, aby se taková situace neopakovala,“ řekl k sebevraždě vedoucího oddělení na Krajském úřadě v Liberci Jakuba Šepse, který v dopise na rozloučenou uvedl jako důvod workholismus, přepracovanost i bossing ze strany jednoho z nadřízených.


Liberecký hejtman připouští, že přesčasy jsou ve samosprávách běžnou věcí, avšak zdůrazňuje, že tomu tak je u lidí, kteří mají svou práci rádi a dělají s nasazením. 

„Je úplně běžné, že vám starostové, vedoucí úřadu, tajemníci nebo vedoucí odboru pracují nejen běžných osm hodin, ale i po večerech a víkendech na akcích, které jsou důležité. Samozřejmě, pokud to má někdo jako zaměstnanec, tak tam jsou limity nastavené pevně. Z předběžných čísel vím, že s panem Šepsem jeho nařízený řešil jeho opakované setrvávání na pracovišti jaksi mimo běžný provoz úřadu,“ podotkl, že bude chtít nastavit určitý mechanismus, kde bude svítit červená kontrolka.


Začátkem letošního léta se Půta nechal slyšet, že financování krajů je neudržitelné, podle svých slov tím neměl na mysli, že by krajům měly peníze dojít, ale to, že rozdělování daní mezi kraje se naposledy pevně nastavilo v roce 2004. 

„Kraje mají v zákoně o rozpočtovém určení daní svá pevně stanovená procenta, ale za posledních téměř 20 let se v různých regionech mnohé změnilo, třeba počet obyvatel ve středních Čechách se zvýšil o čtyři sta tisíc. A nepromítlo se to do toho, jak se mezi jednotlivé kraje daňové příjmy dělí. To považuji za neudržitelné a pevně věřím, že v rámci konsolidačního balíčku najde vláda dostatek odvahy změnit i toto nastavení. Spravedlnost spočívá především v tom, že budou jasná kritéria,“ řekl Půta.

Psali jsme:

Konsolidační balíček zasáhne do rozpočtu krajů: „Ten návrh Ministerstva financí znamená, že tam, kde se navýší daně, tak nám se zmenší procento sdílených daní. Podle slov pana ministra financí Stanjury bychom měli být na nule, co se týká peněz, tedy ve smyslu, že nebudeme mít ani víc, ani méně v příjmech. Věřím, že na Ministerstvu financí mají ty predikce nejpřesnější,“ pokračoval hejtman s tím, že on sám má ale ke konsolidačnímu balíčku jisté výhrady.

„Jsou tam určitě věci, u kterých má asi každý nějaké pochybnosti. Když se bavíme o tom, že se to má dotknout všech skupin obyvatel a většiny firem, tak myslím, že třeba věci, jako jsou tiché víno a podobně, tomu příliš nepomáhají,“ konstatoval Liberecký hejtman Martin Půta.

(hýbl, prvnizpravy.cz, foto: repro: XTV)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%